Strona główna » Wiedza » Aktualności » Będą wymagania dla pomiarów hydrograficznych

Będą wymagania dla pomiarów hydrograficznych

17.05.18

Już od 29 maja będą obowiązywały minimalne wymagania dla pomiarów hydrograficznych prowadzonych na polskich obszarach morskich. Zostały one ustalone, aby zapewnić odpowiednią jakość zbieranych danych.  

articleImage: Będą wymagania dla pomiarów hydrograficznych fot. Thinkstock

Rozporządzenie ministra obrony narodowej w sprawie minimalnych wymagań dla pomiarów hydrograficznych zostało wydane na podstawie ustawy z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej.

Celem rozporządzenia jest zapewnienie odpowiedniej jakości zbieranych danych hydrologicznych przez jednostki pomiarowe. Sposób ich zbierania ma być zgodny z zaleceniami Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej.

"Znormalizowana jakość pomiarów morskich wpłynie jednocześnie na jakość informacji importowanych do zasobu danych hydrograficznych Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej co będzie miało bezpośrednie przełożenie na zwiększenia bezpieczeństwa żeglugi" - wskazano w uzasadnieniu do rozporządzenia.

W załączniku do rozporządzenia, zdefiniowano pięć kategorii pomiarów hydrograficznych: szczególną, specjalną, 1a, 1b, 2. Każda z nich została opisana poprzez wskazanie np. całkowitej niepewności horyzontalnej i wertykalnej, konieczności dokonania pomiaru z pełnym pokryciem dna oraz rekomendowanej maksymalnej odległości między profilami.

Rozporządzenie wejdzie w życie 29 maja 2018 r. 

Dorian Lesner 17.05.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE