Strona główna » Wiedza » Analizy i komentarze » Budowa garażu bez pozwolenia

Budowa garażu bez pozwolenia

26.01.16

Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa garaży oraz przydomowych ganków (o ile ich liczba łącznie z altanami i oranżeriami nie przekracza dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki). Zmiany w prawie budowlanym należy uznać za istotne i korzystne z punktu widzenia skrócenia czasu potrzebnego dla załatwienia określonego przedsięwzięcia budowlanego, podsumowuje Artur Rostkowski, adwokat z Kancelarii Chałas i Wspólnicy.

articleImage: Budowa garażu bez pozwolenia fot. Thinkstock

W dniu 28 czerwca 2015 roku weszła w życie ustawa z dnia 20 lutego 2015 roku o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 443) nowelizująca ustawę z dnia 7 lipca 1994 roku - Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409, z późn. zm.).

Niezwykle istotną zmianą jest uchylenie przez ustawę nowelizacyjną obowiązku uzyskiwania pozwoleń na budowę. Zastąpiła go instytucja zgłoszenia do właściwego organu dla budowy wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.

Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa: wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 35 m2, jeśli ich liczba na działce nie jest większa niż jeden na każde 500 m2 powierzchni działki (zgodnie z pkt 2a w art. 29 ust. 1), wolno stojących parterowych budynków stacji transformatorowych i kontenerowych stacji transformatorowych o powierzchni zabudowy do 35 m2 (zgodnie z pkt 2b w art. 29 ust. 1), wiat o powierzchni zabudowy do 50 m2, sytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, jeśli łączna ich liczba nie przekracza dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki (zgodnie z pkt 2c w art. 29 ust. 1), zjazdów z dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych (zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 11).

Ponadto zgodnie z brzmieniem art. 29 ust. 1 pkt 2 prawa budowlanego, pozwolenia na budowę nie wymaga już budowa garaży oraz przydomowych ganków, o ile ich liczba łącznie z altanami i oranżeriami nie przekracza dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

Zgodnie z pkt 19a w art. 29 ust. 1, pozwolenia na budowę nie wymaga już budowa sieci elektroenergetycznych obejmujących napięcie znamionowe nie wyższe niż 1 kV, wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych oraz telekomunikacyjnych. Znowelizowane przepisy mają na celu ułatwienie i przyśpieszenie przebiegu procesu inwestycyjnego.

Obowiązujące zmiany, niewątpliwie uznać należy za istotne i korzystne z punktu widzenia skrócenia czasu potrzebnego dla załatwienia określonego przedsięwzięcia budowlanego.

(Artur Rostkowski, Kancelaria Chałas i Wspólnicy)

26.01.16
Skomentowano 4 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Ela Nowak IP: 83.26.* 31-07-2017
  Dzień dobry, chcę wybudować garaż przyścienny przy dwóch już isniejących prostopadłych do siebie ścianach (ściany te należą do bud. gosp.). Garaż składał się będzie z dwóch ścian murowanych i kilku słupów przy istniejącej ścianie. Budynek będize miał 50m2, czy można go więc zaliczyc jako wiatę garażową? Ponieważ konstrukcyjnie z dwóch stron będzie otwarty, jednak w rzeczywistości sa tam jednak istn. ściany.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Emil Kolasiński IP: 192.249.* 17-07-2017
  witam
  czy do wybudowanego garażu na zgłoszenie mającego 35m2 można dobudować na zgłoszenie drugie pomieszczenie gospodarcze o powierzchni 25 m2, pomieszczenie to przylegałoby jedną ścianą do garażu.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • kamila kmiecik IP: 31.0.* 22-06-2016
  Dzień dobry chciała bym się dowiedzieć czy na zgloszenie mogę wybudować dwa pomieszczenia gospodarcze przylegające do siebie jedna ściana jedno z pomieszczeń gospodarczych mialo by mieć 25m2 a drugie15m2 każde z nich osobne wejście

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE