Strona główna » Wiedza » Pytania i odpowiedzi » Budowa ogrodzenia od strony drogi publicznej wymaga zgłoszenia

Budowa ogrodzenia od strony drogi publicznej wymaga zgłoszenia

14.12.12

 Czy ogrodzenie wykonane jako wewnętrzne w odległości 2 m od granicy chodnika i drogi miejskiej, wymaga zgłoszeniu właściwemu organowi?

articleImage: Budowa ogrodzenia od strony drogi publicznej wymaga zgłoszenia fot. Thinkstock


Odpowiedź


Zgodnie z treścią art. 29 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) – dalej pr. bud. – który zawiera wyliczenia obiektów zwolnionych z obowiązku uzyskania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę przed rozpoczęciem robót budowlanych - uzyskania takiego pozwolenia nie wymaga budowa ogrodzeń.

Jednocześnie – stosownie do treści art. 30 ust. 1 pkt 3 pr. bud. budowa ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m wymaga zgłoszenia właściwemu organowi administracji architektoniczno – budowlanej.

W treści zadanego pytania mowa jest o "ogrodzeniu wewnętrznym", przy czym należy zwrócić uwagę, że ustawodawca nie rozróżnia w przypadku ogrodzeń obiektów zewnętrznych i wewnętrznych, co pozwala na sformułowanie wniosku, że przepisy wyżej powołane dotyczą ogrodzeń w ogólnym tego słowa znaczeniu.

Jeśli zatem ogrodzenie – chociażby o charakterze wewnętrznym – ma zostać zlokalizowane od strony drogi publicznej, czy chodnika, to bez względu na fakt, że nie przekracza ono 2,2 m wysokości, powinno ono zostać objęte zgłoszeniem, o którym mowa w art. 30 pr. bud.


 

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Serwis Budowlany
Skomentowano 2 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

  • Łódzkie Muzeum Sztuki zostanie rozbudowane

    Obrazek do artykułu: Łódzkie Muzeum Sztuki zostanie rozbudowane

    Łódzkie Muzeum Sztuki, posiadające jedną z najstarszych na świecie kolekcji sztuki awangardowej, zrewitalizuje i powiększy swoją infrastrukturę. Prace przeprowadzone zostaną w ramach dwóch projektów o wartości 27 mln zł, które uzyskały wysoką dotację... Więcej

  • Nowy instrument planistyczny

    Obrazek do artykułu: Nowy instrument planistyczny

    30 lipca br. weszło w życie rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 1 lipca 2016 r. w sprawie zakresu projektu miejscowego planu rewitalizacji w części tekstowej oraz zakresu i formy wizualizacji ustaleń miejscowego planu... Więcej

  • Decyzje o pozwoleniu na budowę podlegają udostępnieniu

    Obrazek do artykułu: Decyzje o pozwoleniu na budowę podlegają udostępnieniu

    W doktrynie i orzecznictwie ugruntowane jest stanowisko, zgodnie z którym treść decyzji administracyjnych po ich uprzedniej anonimizacji podlega udostępnieniu w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej jako informacja prosta. Więcej

  • Branża budowlana ma problem z zamówieniami

    Obrazek do artykułu: Branża budowlana ma problem z zamówieniami

    Zamówienia publiczne na roboty budowlane skurczyły się w tym roku o jedną czwartą, mniej jest także inwestycji prywatnych - czytamy w "Gazecie Wyborczej". Dłuższy przestój może zaszkodzić branży budowlanej. Więcej

  • Rośnie liczba budynków z zielonymi certyfikatami

    Obrazek do artykułu: Rośnie liczba budynków z zielonymi certyfikatami

    Z raportu „Zielone budynki w Polsce. Certyfikacja w liczbach 2016” firmy Colliers International wynika, że dynamicznie rośnie liczba budynków z zielonymi certyfikatami. W 2015 roku wzrost wyniósł 44 proc. Więcej

  • Lech IP: 198.208.* 01-02-2013
    całkowicie zgadzam się z planistą - tekst artykułu jest prosty w interpretacji (o ile jest w ogóle konieczna). To trochę żenujące, że taki prosty błąd został popełniony przez autora artykułu.

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
  • planista IP: 79.189.* 15-01-2013
    "Jeśli zatem ogrodzenie – chociażby o charakterze wewnętrznym – ma zostać zlokalizowane od strony drogi publicznej, czy chodnika, to bez względu na fakt, że nie przekracza ono 2,2 m wysokości, powinno ono zostać objęte zgłoszeniem, o którym mowa w art. 30 pr. bud."...................... z całym szacunkiem do autora ale nie naginajmy prawa budowlanego w taką stronę aby utrudnić życie inwestorowi a jednocześnie nakładać dodatkową i niepotrzebą robotę na organ administracji budowalnej. Skoro ustawa Prawo Budowalne jasno mówi (a obowiązuje w języku polskim znaczenie słów po polsku a nie w innych językach) że wymaga zgłoszenia budowa ogrodzenia(płotu) jeśli ma on powyżej 2,20m to tylko takie zgłaszamy a nie inne. I nie ma tu nic do znaczenia czy jest to ogrodzenie zewnętrzne czy wewnętrzne. Jeśli ma mniej niż 2,20 metra nie wymaga zgłoszenia.!!!!!!

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE