Strona główna » Wiedza » Pytania i odpowiedzi » Budowa ogrodzenia od strony drogi publicznej wymaga zgłoszenia

Budowa ogrodzenia od strony drogi publicznej wymaga zgłoszenia

14.12.12

 Czy ogrodzenie wykonane jako wewnętrzne w odległości 2 m od granicy chodnika i drogi miejskiej, wymaga zgłoszeniu właściwemu organowi?

articleImage: Budowa ogrodzenia od strony drogi publicznej wymaga zgłoszenia fot. Thinkstock


Odpowiedź


Zgodnie z treścią art. 29 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) – dalej pr. bud. – który zawiera wyliczenia obiektów zwolnionych z obowiązku uzyskania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę przed rozpoczęciem robót budowlanych - uzyskania takiego pozwolenia nie wymaga budowa ogrodzeń.

Jednocześnie – stosownie do treści art. 30 ust. 1 pkt 3 pr. bud. budowa ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m wymaga zgłoszenia właściwemu organowi administracji architektoniczno – budowlanej.

W treści zadanego pytania mowa jest o "ogrodzeniu wewnętrznym", przy czym należy zwrócić uwagę, że ustawodawca nie rozróżnia w przypadku ogrodzeń obiektów zewnętrznych i wewnętrznych, co pozwala na sformułowanie wniosku, że przepisy wyżej powołane dotyczą ogrodzeń w ogólnym tego słowa znaczeniu.

Jeśli zatem ogrodzenie – chociażby o charakterze wewnętrznym – ma zostać zlokalizowane od strony drogi publicznej, czy chodnika, to bez względu na fakt, że nie przekracza ono 2,2 m wysokości, powinno ono zostać objęte zgłoszeniem, o którym mowa w art. 30 pr. bud.


 

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Serwis Budowlany
Skomentowano 2 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

Nie znaleziono żadnych artykułów.
  • Lech IP: 198.208.* 01-02-2013
    całkowicie zgadzam się z planistą - tekst artykułu jest prosty w interpretacji (o ile jest w ogóle konieczna). To trochę żenujące, że taki prosty błąd został popełniony przez autora artykułu.

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
  • planista IP: 79.189.* 15-01-2013
    "Jeśli zatem ogrodzenie – chociażby o charakterze wewnętrznym – ma zostać zlokalizowane od strony drogi publicznej, czy chodnika, to bez względu na fakt, że nie przekracza ono 2,2 m wysokości, powinno ono zostać objęte zgłoszeniem, o którym mowa w art. 30 pr. bud."...................... z całym szacunkiem do autora ale nie naginajmy prawa budowlanego w taką stronę aby utrudnić życie inwestorowi a jednocześnie nakładać dodatkową i niepotrzebą robotę na organ administracji budowalnej. Skoro ustawa Prawo Budowalne jasno mówi (a obowiązuje w języku polskim znaczenie słów po polsku a nie w innych językach) że wymaga zgłoszenia budowa ogrodzenia(płotu) jeśli ma on powyżej 2,20m to tylko takie zgłaszamy a nie inne. I nie ma tu nic do znaczenia czy jest to ogrodzenie zewnętrzne czy wewnętrzne. Jeśli ma mniej niż 2,20 metra nie wymaga zgłoszenia.!!!!!!

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Najpopularniejsze