Zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury, do zakresu jego zadań będzie należeć budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo, a także łączność i transport. Obsługę ministra ma zapewnić Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Opublikowanie rozporządzenia przerywa spekulacje dotyczące wyłączenia budownictwa z zakresu działania obecnego ministra. "Ministerstwo pracuje na tych samych zasadach co dotychczas" - poinformował Szymon Huptyś rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Wątpliwości co do zakresu działania Ministerstwa zostały spowodowane między innymi przez wtorkowe komunikaty, o tym że "ze względu na szczególny priorytet, jakim dla rządu jest program Mieszkanie plus, zaplanowano wydzielenie części zadań dotyczących budownictwa z dotychczasowego Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa i przekazanie ich do nowych struktur powstałych po zmianach w działach administracji rządowej" - informowano na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w rządzie i powstałe wątpliwości wpłynęły między innymi na termin rozprawy przed Trybunałem Konstytucyjnym, na której miała zostać zbadana kwestia konstytucyjności upoważnienia ministra budownictwa do określenia ograniczenia zakresu uprawnień budowlanych w drodze rozporządzenia.

TK odroczył rozprawę ws. uprawnień budowlanych >>>

Trybunał na wniosek przedstawiciela ministerstwa, postanowił odroczyć rozprawę do 7 lutego 2018 r. Przedstawiciel argumentował, że upoważnienie, które zostało mu udzielone jest podpisane przez Andrzeja Adamczyka, ministra Infrastruktury i Budownictwa, ale z uwagi na wtorkowe zmiany w rządzie, nie ma już takiego ministerstwa, a Andrzej Adamczyk jest szefem resortu infrastruktury a nie budownictwa i infrastruktury. 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis Budowlany
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów