Kto kupuje mieszkania?
Kupowanie mieszkania to jedna z ważniejszych decyzji podejmowanych w życiu. Wyszukanie i wybór odpowiedniej oferty wymaga czasu, dobrego zastanowienia, a często również wzięcia kredytu. Wśród przebadanych przez TNS Polska respondentów ponad połowę (52%) stanowiły osoby w wieku 40-49 lat. Najmłodsi kupujący (do 39 roku życia) to z kolei 40% przebadanych, a najstarsi (powyżej 50.) - 8%.

Co jest ważne przy podejmowaniu decyzji? 2015 2014
Cena 68 64
Lokalizacja 55 62
Powierzchnia 34 32
Liczba pokoi 33 28
Dogodna komunikacja 22 25
Rynek wtórny, pierwotny 22 24
Rozkład pomieszczeń 22 11
Balko/taras 15 18
Piętro 11 6
Opinia o deweloperze 10 11

Źródło: TNS Polska dla OtoDom.pl


Cena najważniejsza
Przy podejmowaniu decyzji najważniejsza była cena - taki czynnik wskazało 68% respondentów. To wzrost o cztery punkty procentowe w porównaniu z 2014 rokiem, kiedy na wartość mieszkania wskazywało 64% Polaków. Z czego wynika rosnące znaczenie ceny?

Zdaniem Teresy Witkowskiej, dyrektora sprzedaży i marketingu osiedla Alpha Park w Warszawie, decydujące znaczenie ma wkład własny: - Od stycznia przy zaciąganiu kredytu mieszkaniowego musimy na wstępie zapłacić 10% wartości nieruchomości – to dwukrotnie więcej niż jeszcze przed rokiem. Taki obowiązek sprawia, że szukamy jak najtańszych nieruchomości. Czasami wymaganą wpłatę można pokryć z rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Niestety wymagania są surowe, więc nie każdy może je spełnić – tłumaczy.

Ekspert rynku nieruchomości zwraca uwagę, że znaczenie ceny może rosnąć. - W kolejnych latach wysokość wkładu własnego przy kredycie hipotecznym będzie nadal podwyższana - od 2016 r. będzie musiał wynosić 15%, a od 2017 r. – 20% - zauważa Teresa Witkowska.

Lokalizacja traci na znaczeniu
Drugi najważniejszy dla nas czynnik to lokalizacja. Co ciekawe, w porównaniu z zeszłym rokiem straciła na znaczeniu. Kiedy w 2014 roku wskazywało ją 62% Polaków, w tym roku było to już „jedyne” 55% badanych. Teresa Witkowska zwraca uwagę, że dzięki inwestycjom, które miały miejsce w ostatnim czasie, Polacy przestali obawiać się zamieszkania z dala od centrum: - Dzięki dobrej infrastrukturze i dużej dostępności samochodów, większa odległość przestała nas przerażać. Szybciej poruszamy się między dzielnicami, dlatego odległość przestaje być przeszkodą – dodaje.

Trzecie miejsce przypadło powierzchni (34%), którą wskazano niemal tyle samo razy, co liczbę pokoi (33%). W porównaniu z zeszłym rokiem przywiązujemy do nich mniejszą wagę (odpowiednio o dwa i pięć punktów procentowych). Tak jak w ubiegłych latach, najbardziej pożądane okazały się mieszkania dwu- i trzypokojowe, o powierzchni od 51 do 60 metrów kwadratowych.

Przystępna cena i dobra lokalizacja
Zdaniem Teresy Witkowskiej cena i lokalizacja są kluczowe podczas podejmowania decyzji: – Rządowy program Mieszkanie dla Młodych ma wpływ na wybór kupujących – narzucone limity często zmuszają do zamieszkania z dala od centrum.

(PR EXPERT)