Starosta zatwierdził projekt budowlany i udzielił wspólnocie mieszkaniowej pozwolenia na wykonanie robót budowlanych w budynku. Zakres robót obejmował termomodernizację i zmianę kolorystyki, wymianę pokrycia dachowego, okien na klatkach schodowych remont wejść oraz ocieplenie stropu budynku.

Jeden z mieszkańców wspólnoty wystąpił z wnioskiem o stwierdzenie nieważności decyzji.

Uznał, iż naruszyła ona jego interes prawny. Wyjaśnił, że jest współwłaścicielem części wspólnych budynku, a zakres robót zatwierdzonych pozwoleniem na budowę ingeruje w ich własność.

Organ wojewódzki umorzył postępowanie w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji uznając, iż wnioskodawca nie posiada przymiotu strony.

Mieszkaniec poskarżył się do sądu administracyjnego.

WSA wyjaśnił, iż tylko w szczególnych wypadkach osoba legitymująca się odrębnym prawem własności lokalu mieszkalnego może zostać dopuszczona do udziału w postępowaniu w charakterze strony.

Dotyczy to sytuacji, gdy realizacja inwestycji mogłaby spowodować naruszenie warunków korzystania z tego lokalu, które są chronione przepisami prawa materialnego, a więc gdy zostanie naruszony indywidualny i konkretny interes strony.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

W ocenie sądu zakres robót budowlanych zatwierdzonych kontrolowaną decyzją starosty nie miał żadnego wpływu na użytkowany przez skarżącego lokal.

W związku z tym mieszkańcowi nie przysługiwał przymiot strony, a to oznaczało konieczność umorzenia, wszczętego na jego wniosek postępowania – wyjaśnił sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Warszawie z 24 stycznia 2017 r., sygn. akt VII SA/Wa 187/16, nieprawomocny 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis Budowlany
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów