Strona główna » Wiedza » Pytania i odpowiedzi » Czy budowa kładki widokowej na terenie instytucji publicznej wymaga uzyskania pozwolenia na budowę?

Czy budowa kładki widokowej na terenie instytucji publicznej wymaga uzyskania pozwolenia na budowę?

11.10.17

Pytanie pochodzi z Serwisu Budowlanego: Czy budowa kładki widokowej dla zwiedzających, wykonanej ze stali o rozpiętości około 20-26 m i szerokości 1 m, wysokości około 4-6 m ze schodami wejściowymi z obu stron kładki, dostępnej dla publiczności, na terenie instytucji publicznej wymaga pozwolenia na budowę?  

articleImage: Czy budowa kładki widokowej na terenie instytucji publicznej wymaga uzyskania pozwolenia na budowę? fot. Thinkstock

Odpowiedź:
W ustawie z 7.07.1994 r. - Prawo budowlane - dalej pr. bud., jak też w przepisach techniczno-budowlanych brak jest definicji pojęcia "kładka widokowa". Z uwagi na powyższe kwalifikacja przedmiotowego obiektu na gruncie prawa budowlanego będzie uzależniona od wielu czynników. Autor pytania wskazał, iż przedmiotowy obiekt budowlany ma zostać zlokalizowany na terenie instytucji publicznej, nie wskazał jednak, że przedmiotowa "kładka widokowa" ma zostać zrealizowana, jako dobudowa do istniejącego już budynku, dlatego udzielając odpowiedzi na niniejsze pytanie należy założyć, iż inwestycja dotyczy realizacji obiektu wolnostojącego.

Definicje poszczególnych obiektów budowlanych zostały zamieszczone w treści art. 3 pr. bud., a wolnostojąca kładka widokowa zostanie zakwalifikowana jako budowla (art. 3 ust. 3 pr. bud.). Stosownie do treści art. 28 ust. 1 pr. bud. roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniem wyraźnie wskazanych w tejże ustawie wyjątków wymienionych w treści art. 29 - 31 pr. bud. Inwestycja w postaci wzniesienia kładki widokowej wraz ze schodami prowadzącymi do niej nie została wymieniona w katalogu zwolnień, dlatego zakładać należy, iż inwestycja tego rodzaju będzie wymagała uzyskania od inwestora decyzji o pozwoleniu na budowę. 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE