Akademii Rynku Nieruchomości

Strona główna » Wiedza » Pytania i odpowiedzi » Czy budynek wykorzystywany przez parafię na cele kultu religijnego podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości?

Czy budynek wykorzystywany przez parafię na cele kultu religijnego podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości?

17.07.17

Pytanie pochodzi z publikacji Serwis Budowlany: Parafia posiada budynek, który stanowi kino. Obecnie nie spełnia on funkcji kina, nie odbywają się żadne seanse. Proboszcz twierdzi, że jest to dom katolicki wykorzystywany na spotkania (grup, stowarzyszeń itd.) związane z szerzeniem kultu religijnego. Czy w związku z tym przedmiotowy budynek może być zwolniony z podatku od nieruchomości zgodnie z ustawą? 

articleImage: Czy budynek wykorzystywany przez parafię na cele kultu religijnego podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości? fot. Thinkstock

Odpowiedź:
Skoro budynek jest niemieszkalnym i nie służy wykonywaniu działalności gospodarczej i jest własnością parafii lub jest używany przez parafię na podstawie innego tytułu prawnego to ma wobec niego zastosowanie zwolnienie od podatku od nieruchomości.

Uzasadnienie:
Udzielając odpowiedzi na pytanie czytelnika należy wskazać, że zgodnie z dyspozycją przepisu art. 55 ust. 4 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, kościelne osoby prawne (zatem w tym parafie) są zwolnione od opodatkowania i od świadczeń na fundusz gminny i fundusz miejski (obecnie nie występujące), od nieruchomości lub ich części, stanowiących własność tych osób lub używanych przez nie na podstawie innego tytułu prawnego na cele niemieszkalne, z wyjątkiem części zajmowanej na wykonywanie działalności gospodarczej. Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że skoro budynek jest niemieszkalnym i nie służy wykonywaniu działalności gospodarczej i jest własnością parafii lub jest używany przez parafię na podstawie innego tytułu prawnego to ma wobec niego zastosowanie zwolnienie od podatku od nieruchomości. 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE