Odpowiedź:
O ile w ramach procesu inwestycyjnego ma dojść do budowy lub przebudowy drogi albo budowy dojazdu do obiektu przy drodze, wskutek czego zrodzi się obowiązek zatwierdzenia stałej organizacji ruchu, do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę inwestor obowiązany jest dołączyć również zatwierdzony projekt stałej organizacji ruchu. Właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej musi bowiem w takim wypadku sprawdzić zgodność przedłożonego projektu budowlanego z uzyskanym uprzednio zatwierdzonym projektem stałej organizacji ruchu.

Uzasadnienie:
W pierwszej kolejności należy podkreślić, że po myśli art. 33 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę inwestor obowiązany jest dołączyć m.in. projekt budowlany wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami, które są wymagane przepisami szczególnymi. Jak wynika z § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem - dalej r.w.z.r. ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o projekcie organizacji ruchu - rozumie się przez to dokumentację sporządzoną w celu zatwierdzenia organizacji ruchu przez właściwy organ zarządzający ruchem.

Przy czym po myśli § 7 ust. 2 r.w.z.r. wraz z przedstawionym do zatwierdzenia projektem organizacji ruchu inwestor powinien dołączyć opinię właściwego organu Policji odpowiedniego do kategorii drogi publicznej. Opinia organu Policji nie jest wymagana jedynie w przypadku projektu organizacji ruchu obejmującego wyłącznie drogi gminne oraz w przypadku projektu uproszczonego sporządzanego dla robót związanych z utrzymaniem dróg – zob. § 7 ust. 3 w zw. z § 5 ust. 2 r.w.z.r.

Oznacza to, iż wyżej wymieniona opinia jak i projekt organizacji ruchu są dokumentami wymaganymi do zatwierdzenia projektu organizacji ruchu przez właściwy organ. Co istotne, po myśli § 4 ust. 2 r.w.z.r. zatwierdzona stała organizacja ruchu, związana z budową lub przebudową drogi, albo z budową dojazdu do obiektu przy drodze, stanowi integralną część dokumentacji budowy. W rezultacie, jak wskazał WSA w Warszawie w wyroku z dnia 7 czerwca 2006 r. o sygn. akt VII SA/Wa 444/06, "zatwierdzony projekt organizacji ruchu jako integralna część dokumentacji budowy stanowi zatem podstawę faktyczną określającą zamiar inwestora w zakresie realizacji określonego przedsięwzięcia budowlanego w granicach jego własności.

Dopiero na podstawie takiego zatwierdzonego projektu organizacji ruchu następuje opracowanie projektu budowlanego, który jest przedmiotem zatwierdzenia przez właściwy organ architektoniczno-budowlany". Stąd też w opinii autora, o ile w ramach procesu inwestycyjnego ma dojść do budowy lub przebudowy drogi albo budowy dojazdu do obiektu przy drodze, wskutek czego zrodzi się obowiązek zatwierdzenia stałej organizacji ruchu, do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę inwestor obowiązany jest dołączyć również zatwierdzony projekt stałej organizacji ruchu.

Właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej musi bowiem w takim wypadku sprawdzić zgodność przedłożonego projektu budowlanego z uzyskanym uprzednio zatwierdzonym projektem stałej organizacji ruchu. Odnosząc powyższe do zadanego pytania należy zauważyć, iż pod pojęciem dojazdu określonego w § 4 ust. 2 r.w.z.r. kryje się zjazd, a więc połączenie drogi publicznej z nieruchomością położoną przy drodze – por. art. 4 pkt 8 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych oraz § 3 pkt 12 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie. W konsekwencji jeżeli budowa zjazdu wymaga uprzedniego zatwierdzenia projektu stałej organizacji ruchu, to do akt sprawy (dotyczącej pozwolenia na budowę zjazdu) należy przedłożyć także wskazany w powyższym zdaniu dokument.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis Budowlany
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów