Klamrowanie polega na wzmocnieniu (naprawie) pękających ścian budynku, dla zapobieżenia fizycznej i technicznej degradacji budynku, należy więc przyjąć, że są to roboty budowlane o charakterze remontowym.

Zgodnie z definicją określoną w art. 3 pkt 8 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane – dalej pr.bud., remont to wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym. Natomiast przebudowa to wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji (art. 3 pkt 7a pr.bud.). Klamrowanie polega na wzmacnianiu pękających ścian budynku.

Mając powyższe na uwadze, należy również stwierdzić, że celem remontu jest zapobieżenie degradacji fizycznej i technicznej budynku. Istotna cecha remontu polega zatem na tym, że roboty budowlane wykonane w ramach remontu mają na celu odtworzenie stanu pierwotnego, bez zmiany dotychczasowych parametrów budynku (por. wyrok WSA w Kielcach z 13 marca 2014 r., II SA/Ke 970/13; wyrok NSA z 20 kwietnia 2012 r., II OSK 281/11).