Odpowiedź:
Wykonanie zarówno poddasza, jak i antresoli, stanowi istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego, wobec czego wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i zatwierdzeniu zamiennego projektu budowlanego.

Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 36a ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2016 r. poz. 290) - dalej pr. bud., istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę. W postępowaniu w sprawie zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę, przepisy art. 32-35 pr. bud. stosuje się odpowiednio do zakresu tej zmiany (art. 36a ust. 3 pr. bud.).

Należy zaznaczyć, że tryb określony w art. 36a pr. bud. stanowi samodzielną podstawę zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę, w tym także w zakresie istotnego odstąpienia od projektu budowlanego zatwierdzonego w tej decyzji. Tryb ten znajduje zastosowanie w sytuacji, gdy inwestor, w toku procesu budowlanego, zamierza, z jakichkolwiek przyczyn, zrealizować obiekt budowlany, odstępując w istotny sposób od pierwotnie zatwierdzonego projektu.

W myśl art. 36a ust. 5 pr. bud., nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy: zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu (pkt 1), charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji (pkt 2), zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne (pkt 5), zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części (pkt 6), ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (pkt 7).

W art. 36a ust. 5 pr. bud., ustawodawca przedstawił (w ujęciu negatywnym), przykłady tych odstąpień od projektu budowlanego, które mają charakter istotny. W orzecznictwie sądów administracyjnych zwraca się uwagę, że prawo budowlane nie zawiera legalnej definicji istotnych odstępstw, o których mowa w art. 36a ust. 1 pr. bud. W ustępie 5 art. 36a pr. bud. wymieniono jedynie odstępstwa, których wystąpienie wyklucza zakwalifikowanie ich do nieistotnych. To zaś nie oznacza, że wszystkie inne odstępstwa mają taki charakter.

W konsekwencji ich charakter należy analizować w odniesieniu do stanu faktycznego danej sprawy tj. w odniesieniu do projektu budowlanego i innych warunków pozwolenia na budowę, których odstępstwo ma dotyczyć (zob. wyrok WSA w Gliwicach z dnia 18 lutego 2014 r., II SA/Gl 1436/13, LEX nr 1525536; wyrok WSA w Krakowie z dnia 11 grudnia 2013 r., II SA/Kr 1112/13, LEX nr 1493058).

Wykonanie poddasza zwiększa kubaturę budynku i jego wysokość. Z kolei wykonanie antresoli - co zasady - nie zmienia wysokości budynku, ponieważ jest to górna część kondygnacji lub pomieszczenia, znajdująca się nad przedzielającym je stropem pośrednim o powierzchni mniejszej od powierzchni tej kondygnacji lub pomieszczenia, niezamknięta przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, z którego jest wydzielona.

Niemniej jednak, nawet przy założeniu, że tego rodzaju odstąpienie nie jest sprzeczne z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy, trzeba zauważyć, że realizacja antresoli stanowi istotną zmianę w konstrukcji budynku, wobec czego nie sposób jej uznać za nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis Budowlany
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów