A A A

Czy PINB zwolniony jest z opłaty za wydanie wypisu czy wyrysu z rejestru ewidencji gruntów prowadzonego przez starostwo powiatowe?

articleImage: Czy PINB zwolniony jest z opłaty za wydanie wypisu czy wyrysu z rejestru ewidencji gruntów prowadzonego przez starostwo powiatowe? fot. Thinkstock
Czy PINB zwolniony jest z opłaty za wydanie wypisu czy wyrysu z rejestru ewidencji gruntów prowadzonego przez starostwo powiatowe?
Jeśli jest zwolniony to na jakiej podstawie prawnej?

Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nie jest zwolniony od opłaty za wydanie wypisu lub wyrysu z operatu ewidencyjnego.
Zgodnie z treścią art. 40 ust. 3c ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 193, poz. 1287 z późn. zm.) – dalej u.p.g.k. udostępnianie danych i informacji zgromadzonych w bazach danych, standardowych opracowań kartograficznych oraz innych materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, a także wykonywanie czynności związanych z udostępnianiem tych informacji, opracowań i materiałów zgromadzonych w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym oraz wyrysów i wypisów z operatu ewidencyjnego jest odpłatne. Wyjątek od tej zasady wprowadza art. 40 ust. 3d u.p.g.k., zgodnie z którym wypisy i wyrysy z operatu ewidencyjnego wydaje się nieodpłatnie na żądanie: prokuratury, sądów działających w sprawach publicznych, organów kontroli państwowej w związku z wykonywaniem przez te organy ich ustawowych zadań, a także organów administracji rządowej oraz jednostek samorządu terytorialnego, w związku z ich działaniami mającymi na celu ujawnienie prawa do nieruchomości Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego w księdze wieczystej, przeniesienie praw do nieruchomości Skarbu Państwa na rzecz jednostki samorządu terytorialnego albo przeniesienie praw do nieruchomości jednostki samorządu terytorialnego na rzecz Skarbu Państwa. Organy nadzoru budowlanego nie są powołane do podejmowania działań mających na celu ujawnianie praw do nieruchomości bądź ich przenoszenia w rozumieniu wskazanym powyżej. Nie są również organami kontroli państwowej, przez które należy rozumieć organy, wymienione w ustawie zasadniczej (Konstytucji RP), oraz w innych ustawach, wyłącznie podlegające i powoływane przez Sejm do wykonywania kontroli działań organów państwa z punktu widzenia ich legalności, gospodarności, celowości i rzetelności, stojące na straży wolności i praw człowieka i obywatela, w tym dziecka, oraz wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji, a także nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy. Do organów kontroli państwowej i ochrony prawa zalicza się takie organy, jak: Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Najwyższa Izba Kontroli, Państwowa Inspekcja Pracy, Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Praw Obywatelskich. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nie mieści się w katalogu organów zwolnionych od opłaty za wydanie wypisu lub wyrysu z operatu ewidencyjnego, w związku z czym taką opłatę powinien uiszczać.

Łukasz Smaga
Łukasz Smaga 04.04.11
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 1 razy
Zapisz się na bezpłatny Newsletter Prawa Budowlanego

Inne artykuły o zbliżonej tematyce

Nie znaleziono żadnych artykułów.
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

  • Aurelia IP: 83.26.* 29-07-2013
    Nie wiem co o tym myśleć, ale chyba potwierdza się maksyma śp. Pana Falandysza, że opinia prawna zależy od pracodawcy. Na takie samo pytanie w serwisie budowlanym Pan Maciej Jastrzębski odpowiedział, że PINB jest zwolniony od opłaty za wydanie wypisu lub wyrysu z operatu. I komu tu wierzyć

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Pity 2013

Aktualności - Budownictwo

Tego samego autora

Stwórz rozliczenie roczne 2013 z programem do pit