Strona główna » Wiedza » Pytania i odpowiedzi » Dokumenty wymagane do budowy garażu blaszanego

Dokumenty wymagane do budowy garażu blaszanego

10.12.07

Jakie dokumenty są potrzebne, aby legalnie postawić garaż blaszany przytwierdzony śrubami do płyty betonowej o grubości 10 cm?

articleImage: Dokumenty wymagane do budowy garażu blaszanego fot. Thinkstock


Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany.Odpowiedź

Garaż blaszany przytwierdzony śrubami do płyty betonowej jest, zgodnie z art. 3 pkt 5 Prawa budowlanego tymczasowym obiektem budowlanym. Jednym z kryteriów zaliczenia obiektów do tej kategorii jest bowiem brak trwałego połączenia obiektu z gruntem.

Następnie należy wyjaśnić, że zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 28 ust. 1 Prawa budowlanego roboty budowlane (a więc również budowę obiektu budowlanego) można rozpocząć wyłącznie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Zamknięty katalog obiektów budowlanych, których budowa nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę zawiera art. 29 ust. 1 Prawa budowlanego. W katalogu tym nie mieści się jednak budynek blaszanego garażu. W szczególności nie jest on budynkiem gospodarczym, gdyż zgodnie z § 3 pkt 8 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690) budynek gospodarczy jest to budynek przeznaczony do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi, sprzętu i płodów rolnych służących mieszkańcom budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego, budynku rekreacji indywidualnej, a także ich otoczenia, a w zabudowie zagrodowej przeznaczony również do przechowywania środków produkcji rolnej i sprzętu oraz płodów rolnych.

 

W związku z powyższym należy przyjąć, że budowa garażu blaszanego wymagać będzie pozwolenia na budowę. W tym celu należy złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na budowę do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej (tj. starosty lub w przypadku miasta na prawach powiatu - do prezydenta miasta). Wzór tego wniosku można pobrać w siedzibie tego organu lub użyć załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 23 czerwca 2003 r. w sprawie wzorów: wniosku o pozwolenie na budowę, oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i decyzji o pozwoleniu na budowę. Do wniosku o pozwolenie, zgodnie z art. 33 ust. 2 Prawa budowlanego, należy dołączyć:
 
1.Cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi (w przypadku garażu blaszanego przeznaczonego do indywidualnego parkowania samochodu dokumentów takich nie trzeba uzyskiwać) oraz zaświadczeniem o wpisie projektanta na listę członków samorządu zawodowego, aktualnym na dzień opracowania projektu. Projekt budowlany powinien zostać sporządzony zgodnie z wymogami art. 34 Prawa budowlanego i rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz. U. Nr 120, poz. 1133).

 
2.Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Wzór tego oświadczenia można uzyskać w organie wydającym pozwolenie na budowę lub użyć załącznika nr 2 do rozporządzenia w sprawie wzorów: wniosku o pozwolenie na budowę...
 
3.Decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717) wymaga uzyskania decyzji o warunkach zabudowy w sytuacji gdy dana działka leży na terenie nie posiadającym miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Decyzję taka wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta.


Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany.Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 ze zm.)

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Serwis Budowlany
Skomentowano 18 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • mariusz tomala IP: 5.172.* 24-11-2015
  Mam namiot z netto 2 osobowy chcę go legalnie postawić na działce budowlanej nie zamierzam podłączać mediów na razie wystarczy latarka, jak się za to zabrać od strony prawnej? Czy formalności załatwię do lata?

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Andrzej Goerst IP: 188.146.* 18-08-2015
  Jak wygląda sytuacja prawna, gdy garaż blaszany nie jest zbudowany tylko przywieziony gotowy i ustawiony na gruncie? Jest obiektem budowlanym, czy urządzeniem?
  Bodajże w PB obiektem budowlanym jest coś zbudowane z materiałów budowlanych, posadowione na fundamencie i mogące samodzielnie spełniać przynależną funkcję. Przywieziony garaż blaszany lub betonowy typu "Karlik" w żaden sposób nie mieści się w grupie zdefiniowanej w art.3. Prawa Budowlanego. Czasem ludzie budują garaż blaszany na fundamencie betonowym, ale nie o tym tu mowa.
  Andrzej Goerst

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • misiak IP: 87.116.* 11-06-2015
  POPIEPRZONY KRAJ. Prawo własności tylko w teorii.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Jan Szydlik 12-01-2015
  Johnny - nie wydaje mi się słuszne twierdzenie, że blaszany garaż przytwierdzony do betonowej płyty fundamentowej jest "tymczasowym obiektem budowlanym". Betonowa płyta fundamentowa jest niewątpliwie jednym z elementów składowych garażu i trudno uznać, że taka płyta nie stanowi trwałego połączeniem z gruntem. Tak wykonanego garażu nie można też uznać za kontener o czym mówi art. 3 pkt 5 Pb.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Tomasz P IP: 93.105.* 12-01-2015
  mam pytanie mam zamiar postawić ok 30 garażów blaszanych tzn 15 po jednej stronie jeden obok drugiego i 15 po drugiej( pod wynajem ) zastanawiam się czy muszę mieć pozwolenie i kolejne pytanie czy ma wpływ na jakim podłożu będą przytwierdzane tzn płyta betonowa lub bloczki chodnikowe(na całości garażów) czy podłoże wpływa na zakwalifikowanie garażu czy musi być pozwolenie aaa najważniejsze j garaż wymiary 3m na 5m

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
  • Stan Walczak IP: 101.163.* 29-09-2015
   Czesc.
   Nie pisze aby ci dac odpowiedz na nurtujace cie pytania ale chcialbym sie od ciebie dowiedziec czy ruszyles z tym projectem do przodu i jak przebrnales prawne kruczki? Ja rowniez chcialbym isc w twoje slady i postawic szereg blaszkow pod wynajem na swojej dzialce.
   Jesli moglbys daj mi wskazowki jak tego dokonac.
   Z gory serdeczne dzieki
   Stan

   Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Emeryt IP: 89.239.* 18-11-2014
  Mam namiot 3 x 3 m, razem 9m2 czyli mniej niż 25m2. Dach z materiału bez ścianek bocznych, mocowany do ziemi na metalowe igły. Jeżeli chciałbym taki namiot wystawić w ogrodzie w lato , to czy muszę zgłaszać to do urzędu na zgłoszenie?

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Patrycja IP: 94.40.* 03-11-2014
  Na halę namiotową potrzebne jest zgłoszenie. Sama mam taką całkiem podobną do tej z dascompany, dobry wybór; )

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Andrzej Goerst IP: 46.205.* 29-07-2014
  Zgodnie z definicją obiektu budowlanego zawartą w art.3 ustawy Prawo budowlane garaż blaszany albo betonowy przywieziony i ustawiony na gruncie, albo na podłożu betonowym nie jest obiektem budowlanym, nie podlega postanowieniom ustawy Prawo budowlane i nie wymaga ani warunków zabudowy, ani zawiadomienia, ani pozwolenia na budowę.
  Broń nas Panie Boże przed takimi doradcami jak Pan Maciej Jastrzębski - człowiek niewyżyty, którego miejsce jest w parlamencie, a nie w portalu ABC WK.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
  • Wojciech P IP: 192.162.* 27-08-2014
   No w zasadzie zgodnie z punktem 1 tego artykułu to nie jest obiekt budowlany . Ale wystarczy przejść do punktu 5 i stwierdzić, że to jest obiekt budowlany tylko, że tymczasowy (obiekt kontenerowy) i dalej podlega tej ustawie.Chociaż interpretując to tak bardzo logicznie to wychodzi tymczasowy obiekt budowlany jest zbiorem pustym (ma być obiektem budowlanym czyli( budynkiem albo budowlą) i tym samym być niepołączonym trwale z gruntem, ...) co jest sprzecznością. Ale chyba tak nie interpretujemy prawa, nie wiem jak NSA to interpretuje.
   Sądzę że powinno się uznać garaż jako tymczasowy obiekt budowlany i podlega zgłoszeniu.
   A tak na prawdę nie ma sensu w ogóle się przejmować prawem i robić to jako samowolę.

   Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Marian IP: 91.231.* 18-07-2014
  Ja pie...le - kto składa wnioski na blaszaki?

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Łukasz IP: 85.219.* 28-10-2012
  CHORY KRAJ!!

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Jurek IP: 164.127.* 12-05-2012
  Urzędnik to typowy pasożyt, który pasożytuje na organizmie żywiciela. Jest to kasta ludzi, którzy dysponują nieograniczonymi środkami przemocy (tworząc chore prawo) wobec obywateli - swoich żywicieli. Głosujcie za partią, która ograniczy URZĘDASÓW. Tylko która to zrobi?

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
  • zielone jabłko IP: 79.187.* 18-05-2012
   Urzędnik nie ustanawia prawa swoich obowiązków - musi działać zgodnie z panującymi wytycznymi i przepisami - które właśnie wymyślają sobie partie a nie zwykły urzędnik który musi wykonywać często bzdurne absurdalne prawo - nie ma na to wpływu ponieważ jego tez - kontrolują a jak wiadomo nikt za nikogo głowy nie podłoży wiec należy zacząć od góry a nie czepiać się najmniej mogących.
   urzędnik będzie wysyłał ponaglenia do zapłaty kosztu upomnienia o wartości 8,80zł za podatek do gruntów o wartości 10zł - można się puknąć w głowę gdzie tu logika żeby płacić wiesze kosztu upomnień niż samą należność ale przyjedzie taki cwaniak wielki kontroler z RIO dokona kontroli i taka osoba która nie przeprowadzi windykacji tej należności jedzie sobie do sadu urzędników płaci mandat karny ma zakaz wykonywania pracy itd urzędnicy po prostu sa często bezradni nic nie mogą tylko wykonują suche bezlitosne przepisy emoticon i to boli (choć trafią sie złośliwe france ale to inna historia )

   Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • BONT IP: 193.25.* 15-04-2012
  To jest chore prawo i chory kraj wraz z jego prawodawcami - na blaszak pozwolenie na budowę

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Helena Chmielewska IP: 83.1.* 13-02-2012
  Mam na swojej prywatnej posesji blaszane garaże nie przytwierdzone na stałe do gruntu-czy muszę robić na nie plany,jak to wygląda w świetle przepisów prawa budowlanego?

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
  • marcin IP: 46.113.* 18-04-2012
   musisz ja robilem blaszak na swojej działce i robilem plan przez projektanta do tego plan podłączenia żarówki przez elektryka z uprawnieniami i wentylacja adekwatnie najlepsze ze dzialka lezy na obszarze o ochronie wod gruntowych i robiłem raport oddzialywania na środowisko wszystkie papiery kosztowaly 3tys. to sa ku...wa chore przepisy

   Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
  • Andrzej Goerst IP: 46.205.* 29-07-2014
   Proszę przeczytać art. 3, ustawy Prawo budowlane i dojść do wniosku, że garaż (blaszany, drewniany, gliniany, betonowy), który stoi na gruncie bez połączenia z fundamentami zagłębionymi właśnie dla niego, nie jest obiektem budowlanym. Nie odnoszą się zatem do garażu luźno stojącego żadne przepisy budowlane. Jeżeli jest łatwopalny, to straż pożarna może mieć uzasadnione pretensje przy nadmiernym zbliżeniu do innych palnych obiektów. I tyle.

   Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE