W wielu krajach Europy Zachodniej wynajem to zjawisko naturalne. Na przykład w Niemczech niemal połowa mieszkań to lokale wynajmowane. W Polsce wciąż dominuje chęć posiadania mieszkań na własność, zwykle finansowanych długoletnimi kredytami hipotecznymi. Dlatego Fundusz Mieszkań na Wynajem wchodzi na niezagospodarowany rynek. W Polsce nie ma dużych inwestorów, którzy dysponują całymi budynkami z mieszkaniami na wynajem, a Fundusz nie zamierza inwestować w pojedyncze mieszkania, gdyż takie nie pozwalają osiągnąć zamierzonych korzyści związanych z hurtowego zakupu energii, usług telekomunikacyjnych czy eksploatacji budynku.

Przedstawiciele Banku podkreślają, że dzięki temu inwestor instytucjonalny, który dysponuje dużą liczbą budynków, może zaoferować bardzo korzystne warunki wynajmu. Na polskim rynku nie ma obecnie ofert polegających na tym, że cały budynek jest przeznaczony na wynajem, co pozwala ograniczyć koszty. Decyzję o uruchomieniu Funduszu poprzedził szereg analiz dotyczących rynku najmu, rynku budowlanego i możliwości popytu na mieszkania na wynajem. Fundusz w początkowym okresie skupi się na największych miastach, jak: Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań i Łódź. W przyszłości oferty wynajmu mogą pojawić się także w innych miejscach. Według oszacowań na polskim rynku mieszkaniowym brakuje co najmniej 800 tys. mieszkań.

Więcej: Fundusz Mieszkań na Wynajem również sam zajmie się budową nieruchomości przeznaczonych pod preferencyjny wynajem, biznes.newseria.pl