Strona główna » Wiedza » Analizy i komentarze » Inżynierowie chcą mieć 50 proc. koszty uzyskania przychodów, ale ministerstwo finansów milczy

Inżynierowie chcą mieć 50 proc. koszty uzyskania przychodów, ale ministerstwo finansów milczy

30.03.18

Samorząd inżynierów budownictwa w styczniu zwrócił się do ministra finansów o doprecyzowanie przepisów umożliwiających stosowanie 50 - procentowe koszty uzyskania przychodów i wciąż czeka na odpowiedź.  

articleImage: Inżynierowie chcą mieć 50 proc. koszty uzyskania przychodów, ale ministerstwo finansów milczy fot. Thinkstock

Polska Izba Inżynierów Budownictwa (PINB) podkreśla, że od 1 stycznia 2018 r. z prawa do niższych kosztów nie mogą korzystać inżynierowie tworząc projekty architektoniczno-budowlane. Wszystko za sprawą obowiązującej od tego dnia ustawy z 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zgodnie z nowelizacją preferencyjna stawkę mogą stosować wyłącznie osoby prowadzące ściśle określoną działalność wskazaną wprost w jej art. 22 w tym działalność twórczą w zakresie architektury, literatury pięknej, muzyki, fotografii, programów komputerowych oraz dziennikarze.

"Niestety na liście tej zabrakło inżynierów tworzących projekty architektoniczno-budowlane w zakresie posiadanych uprawnień budowlanych" - podkreśla Andrzej Roch Dobrucki, prezes Krajowej Rady PINB w liście do Teresy Czerwińskiej, ministra finansów.

Do 31 grudnia ur. przepisy nie wykluczały żadnych zawodów. Warunkiem stosowania progu było wykazanie, że wykonane prace mają charakter utworu.

Analiza przepisów ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych skłania do wniosku, że utworem będącym przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. W ocenie Izby, oznacza to, że odpowiednio nasycony "pierwiastkiem twórczym" projekt budowlany może być przedmiotem ochrony prawnej. Ponadto zgodnie z art. 1 ust. 2 pkt 6 ww. ustawy, przedmiotem prawa autorskiego są między innymi utwory architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne.

Czytaj: Po głośnych zapowiedziach nowelizacji nastała cisza >>>

Dodatkowo Izba podkreśla, że pomimo braku wyliczenia w wyżej przywołanym przepisie projektów konstrukcyjnych, nie oznacza to, że nie zasługują one na ochronę. "Mogą one korzystać z tej ochrony, jeżeli będą odznaczać się wyjątkowym poziomem twórczości, będą wyróżniać się ponadto to, co standardowe, typowe, czyli będą indywidualne" - wskazuje Andrzej Roch Dobrucki, prezes Krajowej Rady PINB.

Pismo w tej sprawie PINB wystosowało do minister finansów 18 stycznia 2018 r. i nadal nie dostała na nie odpowiedzi. W marcu prezes Izby przypomniał minister o tej sprawie oraz wyraził gotowość współpracy.

Czytaj: Inżynierowie odzyskają 50 proc. koszty uzyskania przychodów >>>

 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE