Strona główna » Wiedza » Aktualności » Inżynierowie odzyskają 50 proc. koszty uzyskania przychodów

Inżynierowie odzyskają 50 proc. koszty uzyskania przychodów

09.05.18

Samorząd inżynierów budownictwa w styczniu zwrócił się do Ministerstwa Finansów o doprecyzowanie przepisów umożliwiających stosowanie 50 - procentowe koszty uzyskania przychodów. Stosowny projekt nowelizacji jest już w Sejmie - odpowiedziała minister.  

articleImage: Inżynierowie odzyskają 50 proc. koszty uzyskania przychodów fot. Thinkstock

Od 1 stycznia 2018 r. z prawa do niższych kosztów nie mogą korzystać inżynierowie tworząc projekty architektoniczno-budowlane. Jak wskazuje Polska Izba Inżynierów Budownictwa (PINB), wszystko za sprawą obowiązującej od tego dnia ustawy z 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z tą nowelizacją preferencyjna stawkę mogą stosować wyłącznie osoby prowadzące ściśle określoną działalność wskazaną wprost w przepisie, w tym działalność twórczą w zakresie architektury, literatury pięknej, muzyki, fotografii, programów komputerowych oraz dziennikarze.

Czytaj: Inżynierowie chcą mieć 50 proc. koszty uzyskania przychodów, ale ministerstwo finansów milczy >>>

"Niestety na liście tej zabrakło inżynierów tworzących projekty architektoniczno-budowlane w zakresie posiadanych uprawnień budowlanych" - podkreślał Andrzej Roch Dobrucki, prezes Krajowej Rady PINB w liście do Teresy Czerwińskiej, ministra finansów. Do 31 grudnia ub.r. przepisy nie wykluczały żadnych zawodów. Warunkiem stosowania progu było wykazanie, że wykonane prace mają charakter utworu.

Ministerstwo odpowiedziało na apel samorządu inżynierów. Zapewniło, że podjęło już stosowne kroki legislacyjne.

Konkretnie chodzi o rządowy projekt nowelizacji, który w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych "porządkuje i dodaje dziedziny, w odniesieniu do których można zastosować 50 proc. koszty uzyskania przychodów". Zgodnie z nim, będą mogli z nich skorzystać nie tylko prowadzący działalność twórczą w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu oraz urbanistyki, ale też inżynierii budowlanej.

Ponadto w piśmie podkreślono, że przepisy te będą miały zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2018 r. Projekt jest już w Sejmie. Został skierowany do Komisji Finansów Publicznych.  

 

Dorian Lesner 09.05.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE