Strona główna » Wiedza » Pytania i odpowiedzi » Jak kwalifikować stację redukcyjno-pomiarową w sieci gazowniczej

Jak kwalifikować stację redukcyjno-pomiarową w sieci gazowniczej

28.05.18

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, stacja ta może być kwalifikowana zarówno jako urządzenie budowlane, jak i obiekt budowlany.  

articleImage: Jak kwalifikować stację redukcyjno-pomiarową w sieci gazowniczej fot. Thinkstock

Pytanie:
Czy stacja red-pomiarowa w sieci gazowniczej jest urządzeniem czy budowlą?

Odpowiedź:
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, stacja redukcyjno-pomiarowa w sieci gazowej może być kwalifikowana zarówno jako urządzenie budowlane, jak i obiekt budowlany

Uzasadnienie:
Zgodnie z § 2 pkt 29 rozporządzenia Ministra Gospodarki z 26.04.2013 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać sieci gazowe i ich usytuowanie stacja gazowa jest to "zespół urządzeń lub obiekt budowlany wchodzący w skład sieci gazowej, spełniający co najmniej jedną z funkcji: redukcji, uzdatnienia, pomiarów lub rozdziału gazu ziemnego, z wyłączeniem zespołu gazowego na przyłączu". Z samej treści tego przepisu wynika, że stacja redukcyjno-pomiarowa w sieci gazowej może być kwalifikowana jako urządzenie (zespół urządzeń) lub jako odrębny obiekt budowlany. Dopuszczalne i zgodne z prawem są więc obydwie kwalifikacje stacji redukcyjno-pomiarowej.

Próbując jednak doprecyzować odpowiedź na pytanie należy odwołać się do ogólnych przepisów regulujących zasady realizacji obiektów budowlanych, a więc do przepisów ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane. Zgodnie z art. 3 pkt 1 tej ustawy przez obiekt budowlany należy rozumieć "budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych". Biorąc pod uwagę fakt, iż stacja redukcyjno-pomiarowa, zgodnie z jej definicją, jest częścią sieci gazowej oraz fakt, że samodzielnie (niezależnie od sieci) wykonana stacja nie może być użytkowana zgodnie z przeznaczeniem (gdyż nie miałaby czego mierzyć, ani też redukować) można przyjąć, że stacja taka posiada raczej cechy urządzenia budowlanego, a nie odrębnego obiektu. Jak jednak podkreślono wcześniej, zgodnie z obowiązującymi przepisami, stacja redukcyjno-pomiarowa w sieci gazowej może być kwalifikowana zarówno jako urządzenie budowlane, jak i obiekt budowlany. 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE