Strona główna » Wiedza » Pytania i odpowiedzi » Jak liczyć powierzchnię pokoju w lokalu socjalnym, w którym jest aneks kuchenny?

Jak liczyć powierzchnię pokoju w lokalu socjalnym, w którym jest aneks kuchenny?

05.02.18

Nie ma wystarczającej podstawy prawnej, by uznać, iż licząc powierzchnię pokoju należy bezwzględnie odjąć powierzchnię aneksu. W praktyce rzeczoznawców majątkowych przyjmuje się jednak czasami wskaźnik redukcji.

articleImage: Jak liczyć powierzchnię pokoju w lokalu socjalnym, w którym jest aneks kuchenny? fot. Thinkstock

Pytanie użytkownika Serwisu Budowlanego:

Przepis art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy z 21.06.2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego stanowi, że powierzchnia pokoi na osobę w lokalu socjalnym nie może być mniejsza niż 5 m2 w przypadku gospodarstw wieloosobowych, a 10 m2 w przypadku gospodarstwa jednoosobowego.
W jaki sposób należy liczyć powierzchnię pokoju mając na uwadze, że w lokalu jest aneks kuchenny, a zgodnie z ustawą powierzchnia pokoi nie może być mniejsza niż 5 m2/os?
Przykład: lokal mieszkalny o łącznej pow. 37 m2 , w tym 5 m2 stanowi łazienka z WC, a reszta to pokój z aneksem kuchennym.

Odpowiedź

Nie ma wystarczającej podstawy prawnej, by uznać, iż licząc powierzchnię pokoju należy bezwzględnie odjąć powierzchnię aneksu. W praktyce rzeczoznawców majątkowych przyjmuje się jednak czasami – w przypadku pokoju z aneksem – wskaźnik redukcji na poziomie ok. 20 proc.

Przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego nie dają odpowiedzi na pytanie, jak należy liczyć powierzchnię pokoju w lokalu socjalnym, gdy w pokoju tym znajduje się aneks kuchenny. Należy zatem od razu podkreślić, iż przedmiotowa kwestia może być różnie interpretowana.

Zważywszy, że lokal socjalny definiowany jest jako lokal nadający się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny, nie jest wymagane, by posiadał on odrębną kuchnię. Innymi słowy, nie ma wystarczającej podstawy prawnej, by uznać, iż licząc powierzchnię pokoju należy bezwzględnie odjąć powierzchnię aneksu. Opowiadając się za takim stanowiskiem należałoby przyjąć, że w przedstawionym stanie faktycznym powierzchnia pokoju wynosić będzie 32 m2.

W praktyce rzeczoznawców majątkowych przyjmuje się jednak czasami – w przypadku pokoju z aneksem – wskaźnik redukcji na poziomie ok. 20%. Zwolennicy takiego sposobu liczenia powierzchni pokoju w lokalu socjalnym pomniejszyliby więc te wskazane 32 m2 o mniej więcej 20%.


 

Anna Kamińska 05.02.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE