Strona główna » Wiedza » Analizy i komentarze » Jak nowelizacja warunków technicznych wpłynie na rynek mieszkań?

Jak nowelizacja warunków technicznych wpłynie na rynek mieszkań?

07.08.17

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowało nowelizację rozporządzenia ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jak to wpłynie na proces projektowania mieszkań i możliwość aranżacji wnętrz przez klientów? 

articleImage: Jak nowelizacja warunków technicznych wpłynie na rynek mieszkań? fot. Thinkstock

Zdaniem ekspertów, nowelizacja rozporządzenia ws. warunków technicznych korzystnie wpłynie na możliwość efektywnej realizacji projektów przez deweloperów. Likwiduje również sporą część nieprzystających do rzeczywistości ograniczeń w aranżacji mieszkań, a tym samym – dostosowuje sytuację do obecnych trendów w projektowaniu wnętrz. W kilku znaczących obszarach następuje liberalizacja warunków koniecznych do spełnienia przez architekta i dewelopera, co stwarza większą możliwość podjęcia decyzji dotyczących np. lokowania nowych inwestycji.

Większa chłonność działek w Strefie Śródmieścia oraz możliwość zaprojektowania większej liczby miejsc postojowych zewnętrznych to korzystne regulacje przewidziane w projekcie nowelizacji, wpływające pozytywnie na redukcję kosztów budowy. To jednak jeszcze wciąż zbyt mało, aby zmniejszyć koszty budowy mieszkań do poziomu pozwalającego, aby deweloperzy zaoferowali tanie mieszkania w odpowiedzi na Narodowy Program Mieszkaniowy. Jednym z jego założeń jest m.in. wprowadzenie Kodeksu urbanistyczno-budowlanego, który pomógłby obniżyć koszty budowy.

– W nowelizacji znalazło się wiele dobrych rozwiązań, jak choćby możliwość lokalizowania miejsc postojowych dla niepełnosprawnych bliżej budynków, czy zniesienie reliktu PRL polegającego na konieczności projektowania kawalerek z kuchnią w korytarzu – do tej pory przepisy zabraniały projektowania aneksu kuchennego w salonie. To krok w dobrą stronę, chociaż nie ukrywamy, że liczyliśmy na dużo głębszą deregulację. Ponadto wprowadzono kilka regulacji, które choć podniosą komfort użytkowników , będą wpływały negatywnie na cenę. Przykładem są np. powiększone garaże podziemne – komentuje Konrad Płochocki, Dyrektor Generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Brak MPZP nie przeszkodzi w realizacji projektów
O rodzaju zabudowy i ostatecznym kształcie inwestycji decydują urbanista, architekt i deweloper. Obecna wersja nowelizacji rozporządzenia, z dn. 12.05.2017 r., optymalizuje lokowanie nowych projektów także na terenach śródmiejskich, które są lub nie są objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

W przypadku braku planu miejscowego, deweloperzy będą mogli odwoływać się do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Takie regulacje mają przeciwdziałać rozlewaniu się miast i sprzyjać zwartej zabudowie w ich centrach – dodaje Konrad Płochocki.

Więcej miejsc postojowych
Nowelizacja zakłada także pozytywne zmiany związane z miejscami postojowymi dla samochodów osobowych. Zachowując odpowiednią odległość od zabudowań, będzie można zaprojektować łącznie więcej stanowisk usytuowanych w odległości 7 m od okna, a także więcej miejsc w odległości 3m od granicy działki sąsiada. Dodatkowo, w przypadku domów bliźniaczych czy szeregowych na jednej działce, stanowisko postojowe dla właściciela będzie mogło być zlokalizowane pod oknem. Wcześniej w takiej sytuacji konieczne było odstępstwo od warunków technicznych.


– Z perspektywy inwestora mogę powiedzieć, że idziemy w dobrym kierunku. Analizując wcześniej realizowane projekty i to, jak mogłyby one wyglądać już na nowych warunkach technicznych, dostrzegam wiele korzystnych aspektów. Przykładem tego są właśnie miejsca postojowe. Odległość naziemnych miejsc postojowych od okna ani granicy działki sąsiada nie ulega zmianie. Parkingi będą więc usytuowane z zachowaniem tych samych wymogów. Zwiększy się natomiast dopuszczalna liczba miejsc postojowych, które przy budynku będzie mógł zaprojektować deweloper– wyjaśnia Marcin Walewski, Dyrektor ds. Projektów Mieszkaniowych w Bouygues Immobilier Polska oraz członek grupy roboczej PZFD ws. warunków technicznych.

Przejdź do strony artykułu: « »
07.08.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE