Zawarcie umowy o roboty budowlane i poprzedzającej jej umowy o prace projektowe oznacza dla stron podjęcie decyzji związanych z procesem budowlanym oraz przyjęciem na siebie określonego ryzyka. Zdefiniowanie potencjalnych zagrożeń nawiązywanej współpracy, jak i wprowadzenie skutecznych mechanizmów zabezpieczających interesy każdej ze stron, jest niezmiernie istotne. Szkolenie pozwoli na właściwe zrozumienie klauzul umownych stosowanych w praktyce w umowach o roboty budowlane oraz umowach o prace projektowe. W ramach szkolenia zostaną omówione najważniejsze postanowienia ww. umów, z uwzględnieniem pułapek prawnych, które mogą z nich wynikać.


Szkolenie „Praktyczne aspekty umów o roboty budowlane i umów o prace projektowe - jak przygotować dobrą umowę” odbędzie się 1-2 marca w Warszawie.


Adresaci szkolenia:

Szkolenie skierowane jest przede wszystkim do inwestorów (zamawiających roboty budowlane) oraz szeroko pojętych wykonawców (generalnych wykonawców, wykonawców, podwykonawców, jak i dalszych podwykonawców robót).

Program szkolenia:
1. Charakter umowy o prace projektowe i umowy o roboty budowlane - przepisy znajdujące zastosowanie.
2. Rodzaje umów o roboty budowlane (umowa o generalne wykonawstwo, umowa o wykonawstwo częściowe i umowa podwykonawcza, umowa o zastępstwo inwestycyjne).
3. Zastosowanie i znaczenie warunków kontraktowych FIDIC.
4. Określenie przedmiotu umowy w umowie o roboty budowlane i w umowie o prace projektowe. Obowiązki i uprawnienia stron. Terminy w umowach i konsekwencje wynikające z ich niedochowania.
5. Odpowiedzialność za teren budowy.
6. Najważniejsze kwestie prawne dot. umów o roboty budowlane:
o Sposoby określania wynagrodzenia oraz warunków jego płatności (wynagrodzenie ryczałtowe a kosztorysowe).
o Solidarna odpowiedzialność inwestora i wykonawcy za wynagrodzenie podwykonawcy. Przepisy bezwzględnie obowiązujące.
o Procedura odbiorów w umowie o roboty budowlane.


7. Najważniejsze kwestie prawne dot. umów o prace projektowe:
o Prawa autorskie do projektu budowlanego.
o Uregulowanie nadzoru autorskiego.
o Odpowiedzialność projektanta za wady projektu.


8. Zabezpieczenia należytego wykonania umowy (gwarancje bankowe i ubezpieczeniowe, kaucja na zabezpieczenie, prawidłowe zastrzeżenie kar umownych).

9. Ubezpieczenie robót budowlanych.
10. Rękojmia za wady i gwarancja jakości. Wykonanie zastępcze.
11. Zasady dochodzenia roszczeń. Przedawnienie.
12. Podsumowanie, dyskusja i odpowiedź na pytania.

WYKŁADOWCY
Dorota Dorska-Havaris, radca prawny. Specjalizuje się w szeroko rozumianych zagadnieniach prawnych budowlanego procesu inwestycyjnego i gospodarce nieruchomościami. Doradza Klientom - inwestorom, projektantom, wykonawcom - jak skutecznie zabezpieczyć swoje interesy oraz minimalizować ryzyko prawne wynikające z prowadzonej inwestycji. Od lat prowadzi wykłady i szkolenia dotyczące prawa budowlanego, zagospodarowania przestrzennego, przepisów regulujących gospodarkę nieruchomościami oraz umów zawieranych w procesie budowlanym. Jest autorką wielu publikacji o tematyce prawnej z zakresu swojej specjalizacji, w tym książki nt. "Umów w procesie budowlanym" oraz "Praw i obowiązków uczestników procesu budowlanego".

Sprawdź szkolenie Praktyczne aspekty umów o roboty budowlane i umów o prace projektowe - jak przygotować dobrą umowę.