Strona główna » Wiedza » Analizy i komentarze » Kompleksowe usługi budowlane podlegają odwrotnemu obciążeniu VAT

Kompleksowe usługi budowlane podlegają odwrotnemu obciążeniu VAT

21.04.17

Świadczone przez przedsiębiorcę kompleksowe usługi budowlane (na które składają się zarówno koszty materiału jak i robocizny) podlegają opodatkowaniu z zastosowaniem mechanizmu odwróconego obciążenia - wskazał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 5 kwietnia 2017 r.  

articleImage: Kompleksowe usługi budowlane podlegają odwrotnemu obciążeniu VAT fot. Thinkstock

Sprawa dotyczyła podatnika, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie robót budowlanych. Świadcząc te usługi występuje również w roli podwykonawcy. Umowy z głównym wykonawcą zawierane są na wykonanie usługi kompleksowej, która zawiera w sobie wykonanie usługi zarówno objętej odwrotnym obciążeniem, jak i nim nie objętej oraz koszt materiałów i robocizny wykorzystanych do wykonania zleconej usługi. W takim przypadku cena kontraktu jest określona, jako cena ryczałtowa dla całego zakresu kontraktu oraz obejmuje wszystkie zobowiązania wykonawcy konieczne dla wykonania kontraktu.

Przedsiębiorca zapytał fiskusa o sposób wystawiania faktur przez podwykonawców obejmujących usługi wymienione w załączniku nr 14 ustawy o VAT. Chciał wiedzieć, czy w sytuacji, gdy podwykonawca zawierając umowę z generalnym wykonawcą nie dokonuje wyodrębnienia na części składowe usługi kompleksowej, to całość należności z tytułu tej kompleksowej usługi (zawierająca zarówno koszty materiału jak i robocizny) podlega odwrotnemu obciążeniu.

Czytaj: Usługa kompleksowa podlega w całości odwrotnemu obciążeniu VAT >>> 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE