Resort budownictwa chce zlikwidować wymogi odnoszące się do minimalnych wielkości i szerokości pokoi, łazienek oraz kuchni i korytarzy w mieszkaniach, które są obecnie określone w przepisach rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

W ocenie przedstawiciela resortu obecne ograniczenia są zbyteczne. – Tego typu ograniczenia są niepotrzebne. To rynek powinien dyktować, jak mają wyglądać nasze mieszkania, a nie przestarzałe uregulowania prawne – tłumaczy Tomasz Żuchowski, wiceminister infrastruktury i budownictwa. – Jeśli na przykład będą chętni na 18-metrowe kawalerki, to nie widzę problemu, by deweloperzy nie mieli zacząć ich budować.

Więcej: warunki techniczne są zbyt restrykcyjne >>>

Zgodnie z przepisami obowiązującego rozporządzenia, pokój w kawalerce musi mieć minimum 16 mkw. Z kolei szerokość pokoju sypialnego przewidzianego dla jednej osoby wynosić 2,2 m, dla dwóch – 2,7 m, kuchni w mieszkaniu jednopokojowym – 1,8 m, a w lokalu wielopokojowym – 2,4 m. Zgodnie z przedstawionym projektem wymogi te zostaną zniesione.

Dowiedz się więcej z książki
Prawo budowlane. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł



Przepisy dopuszczają zmniejszenie kubatury łazienki do 5,5 m. sześc., jeżeli łazienka ma co najmniej wentylację mechaniczną wywiewną. Ponadto zniknie ograniczenie odnoszące się do zachowania odpowiedniej szerokości korytarza w lokalu.

Branża budowlana pozytywnie ocenia projekt rozporządzenia
– Kierunek zmian zaproponowanych przez Ministerstwo jest niewątpliwie słuszny pod tym względem, że zmiana warunków technicznych jest w obecnej chwili konieczna, od wprowadzenia rozporządzenia minęło już ponad 20 lat, a dokument opiera się o założenia technologiczne oraz ideologiczne sięgające lat osiemdziesiątych – wskazuje Jan Jarosławski, prawnik w Skanska Residential Development Poland.

Deweloperzy zwracają uwagę na fakt, że warunki techniczne, którym muszą odpowiadać budynki, są zbyt restrykcyjne i zbytnio ingerują w szczegóły projektowania inwestycji. Mieszkania są przez to droższe, a nabywcy częściej muszą godzić się na drogie, niepraktyczne rozwiązania.

Więcej: zmiana warunków technicznych jest konieczna >>> 

(RCL/RP/DL)