Strona główna » Wiedza » Aktualności » MIB: obiekty uszkodzone podczas nawałnic zostały skontrolowane

MIB: obiekty uszkodzone podczas nawałnic zostały skontrolowane

13.09.17

Do 31 sierpnia wszystkie obiekty uszkodzone podczas nawałnic były skontrolowane, oszacowano też wielkość zniszczeń - powiedział w Sejmie szef MIB Andrzej Adamczyk. Dodał, że na terenie poszkodowanych województw pracowało 363 pracowników nadzoru budowalnego.  

articleImage: MIB: obiekty uszkodzone podczas nawałnic zostały skontrolowane www.andrzejadamczyk.pl

Szef Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa mówił - podczas debaty nad informacją o działaniach rządu, podejmowanych w związku z nawałnicami - o działalności służb nadzoru budowlanego, które - jak zwrócił uwagę - przystąpiły do działania, czyli oceny stanu technicznego budynków mieszkalnych i gospodarczych następnego dnia po nawałnicach.

"Pomiędzy 20, a 30 sierpnia na terenie poszkodowanych trzech województw pracowało 363 pracowników nadzoru budowalnego, 172 z poszkodowanych województw i 191 osób z województw, które wspierały oraz pracowników Głównego Urzędu Nadzoru budowlanego" - mówił Adamczyk. Podziękował wojewodom i samorządowcom za zapewnienie noclegów i wyżywienia dla tych pracowników, którzy przyjechali z innych województw.

Minister budownictwa dziękował także szefowi MSWiA Mariuszowi Błaszczakowi za to, że możliwe było wdrożenie zasady, iż obiekty uszkodzone są oceniane pod kątem stanu technicznego oraz szacowany jest procent ich uszkodzenia. "To jest podstawą do tego, aby można było przekazać pomoc" - wskazał.

Dodał, że do 31 sierpnia wszystkie obiekty uszkodzone były skontrolowane oraz oszacowano wielkość zniszczeń. "To już praktycznie pozwala uruchomić wypłaty w ramach pomocy finansowej, nie odszkodowań, ale pomocy finansowej deklarowanej i zabezpieczonej przez rząd" - powiedział Adamczyk.

Pytał ponadto opozycję, czy zdaje sobie sprawę, jak długo trwało szacowanie strat po kataklizmach z 2008 r., 2010 r. i kolejnych lat. "Nie chcę tutaj przypominać, bo nie chcę wpaść w tę turbulencję retoryki, która jest udziałem przede wszystkim opozycji na tej sali. Chcę mówić o konkretach" - podkreślił minister budownictwa.

"Jeżeli prowadzi się krytykę działań rządu, to mając doświadczenia ośmiu lat rządzenia, warto zwrócić uwagę i warto przypomnieć sobie, co się działo przez te osiem lat" - stwierdził Adamczyk. "Jeśli państwo wrócicie pamięcią do tamtych czasów, to bardzo proszę zamilczcie i odbierzcie ten komunikat premier pozytywnie (...). Pomóżcie nie tylko w działaniach samorządu, ale w działaniach rządu. Wesprzyjcie tych, którzy tego wsparcia potrzebują" - zaapelował.

Adamczyk przypomniał, że w poniedziałek w MIB odbyło się spotkanie z samorządowcami, wojewodami z dotkniętych katastrofą terenów oraz z przedstawicielami branży budowlanej skupiającymi producentów i wykonawców inwestycji budowlanych.

Wśród przedstawicieli branż obecnych na spotkaniu szef MIB wymienił m.in. Stowarzyszenie Producentów Cementu, Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej oraz Związek Polskie Okna i Drzwi.

Na tym spotkaniu - jak relacjonował minister – budowlańcy mówili: "pozwólcie nam przekazać te materiały, wskażcie potrzebujących i wskażcie sposób ich redystrybucji, żeby te materiały budowlane trafiły do najbardziej potrzebujących".

Minister poinformował, że z danych Polskich Linii Kolejowych wynika, iż PLK już 10 sierpnia przystąpiło do wdrażania specjalnych procedur w związku z ostrzeżeniami pogodowymi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Jedną z procedur – jak mówił Adamczyk – było postawienie w stan podwyższonej gotowości jednostek szybkiego usuwania usterek i awarii oraz Kolejowego Ratownictwa Technicznego. "Podobnie zrobiły służby drogowe na drogach krajowych" – dodał.

Zdaniem Adamczyka, dzięki temu wszystkie uszkodzenia zostały usunięte już 12 sierpnia. Na drogach kolejowych pełną przejezdność przywrócono 14 sierpnia o godz. 3.45, a na drogach krajowych po kilkunastu godzinach. Do końca sierpnia w pasie drogowym usunięto wszystkie zalegające, powalone drzewa.

"Kiedy mówicie, że państwo nie zadziałało zostawcie to na inne okazje" - podsumował szef MIB zwracając się do opozycji.

W wyniku sierpniowych nawałnic zginęło sześć osób, w tym dwie nastoletnie harcerki z obozu w Suszku. Poszkodowane zostały 62 osoby. Uszkodzonych zostało 4,8 tys. budynków, z czego 3,4 tys. to budynki mieszkalne. Ogromne szkody nawałnice wyrządziły w lasach. Z szacunków Lasów Państwowych wynika, że straty to 7,7 mln m sześc. powalonych drzew oraz 38 tys. ha zniszczonych lasów.

Katarzyna Fiuk, Anna Tustanowska (PAP) 

13.09.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE