30 października wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski uczestniczył w posiedzeniu Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej (GKUA). Posiedzenie dotyczyło oczekiwanych zmian w systemie planowania przestrzennego. "Sprawny system planistyczny nie ogranicza wolności budowlanej, tylko tworzy warunki do efektywnego korzystania z niej. Obecnie największym zagrożeniem dla wolności budowlanej jest decyzja o warunkach zabudowy – nikt nie ma pewności, czy obok jego domu nie powstaną obiekty uciążliwe, takie jak ubojnie albo zakłady przemysłowe" - wskazuje resort w komunikacie.

Projekt ustawy ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z uproszczeniem procesu inwestycyjno-budowlanego (tzw. ustawa inwestycyjna) zakłada wprowadzenie nowego instrumentu planistycznego – obszarów zorganizowanego inwestowania. Resort zapewnia, że propozycja nowej instytucji nie stanowi rozwiązania specjalnego, lecz jest uzupełnieniem katalogu instrumentów planistycznych o instrument współpracy gminy z inwestorami przy dużych projektach urbanistycznych.

Natomiast podstawową zmianą wprowadzoną w zakresie ustawy Prawo budowlane jest podział projektu budowlanego na projekt inwestycyjny i projekt techniczny. "W przepisach dokonano wyraźnego rozróżnienia elementów projektu budowlanego, które będą podlegały weryfikacji przez organ administracji publicznej – projekt inwestycyjny, od elementów, za których prawidłowe sporządzenie odpowiadać będą wyłącznie projektanci – projekt techniczny" - wskazuje resort budownictwa.

Kodeks urbanistyczno-budowlany w 2018 r. trafi do Sejmu
Ministerstwo podkreśla, że Kodeks ma być kompleksową regulacją procesów gospodarowania przestrzenią. "Wprowadzenie w tym obszarze zasadniczej zmiany systemowej wymaga wdrożenia zmian legislacyjnych obejmujących ponad 100 różnych ustaw. To sprawia, że prace nad Kodeksem będą trwać do końca 2017 r., zaś skierowanie projektu do Sejmu nastąpi w 2018 r. " - czytamy w komunikacie. MIB zapewnia, że zaproponowane zmiany, w przeważającej części zostały wypracowane w toku prac nad Kodeksem i są z nim w pełni zgodne.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa  

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis Budowlany
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów