Strona główna » Wiedza » Analizy i komentarze » MIB: w kodeksie urbanistyczno-budowlanym zostanie wprowadzony obowiązek prowadzenia baz danych planistycznych

MIB: w kodeksie urbanistyczno-budowlanym zostanie wprowadzony obowiązek prowadzenia baz danych planistycznych

20.04.17

- W kodeksie urbanistyczno-budowlanym wprowadzamy obowiązek prowadzenia baz danych planistycznych. Proponujemy przyjęcie krajowego modelu danych oraz branżowego profilu metadanych, które zostaną określone w rozporządzeniu wykonawczym do Kodeksu. Chcemy także wdrożyć Rejestr Urbanistyczno-Budowlany – mówił wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.  

articleImage: MIB: w kodeksie urbanistyczno-budowlanym zostanie wprowadzony obowiązek prowadzenia baz danych planistycznych fot. Thinkstock

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wskazuje, że rejestr Urbanistyczno-Budowlany będzie systemem teleinformatycznym zapewniającym efektywny dostęp do danych i informacji dotyczących nieruchomości, kształtowania i realizacji polityki przestrzennej oraz procesu inwestycyjno-budowlanego oraz wzmocnienia partycypacji społecznej. Resort informuje, że system będzie zasilany danymi m.in. przez samorządy.

Ministerstwo podkreśla, że dziś wiedza na temat kształtowania i realizacji polityki przestrzennej jest rozproszona w różnych rejestrach. Ponadto, resort budownictwa wskazuje, że jakość, kompletność, aktualność oraz wiarygodność informacji o przestrzeni jest z pewnością nieodpowiednia.

Konieczne jest skuteczne połączenie i racjonalne wykorzystywanie interdyscyplinarnych danych przestrzennych, w szczególności w zagospodarowaniu przestrzennym, które dotyczy każdego – zarówno przedsiębiorców, jak i przeciętnego obywatela - podkreśla resort budownictwa. W ocenie MIB takie podejście zapewni zrównoważony rozwój oraz transparentny dla każdego obywatela proces ustalania kierunków tego rozwoju.

"Istotą infrastruktury informacji przestrzennej jest interoperacyjność składających się na nią danych. Interoperacyjność to możliwość łączenia zbiorów danych przestrzennych, gromadzonych przez różne podmioty oraz interakcja usług sieciowych związanych z tymi zbiorami, a także wspólne korzystanie przez organy administracji ze zbiorów i usług danych przestrzennych" - czytamy w komunikacie na stronie Ministerstwa.

Resort podkreśla, że osiągnięcie tych celów wymaga ścisłego współdziałania organów administracji skierowanego na rozwiązywanie aspektów organizacyjnych, technicznych i semantycznych. Natomiast ich efektem będzie gromadzenie w jednolitej strukturze danych dotyczących m.in. rolnictwa, planowania przestrzennego, budownictwa czy ochrony środowiska.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa  

20.04.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE