Strona główna » Wiedza » Aktualności » Mieszkanie plus: 90 prac w konkursie na projekt domu

Mieszkanie plus: 90 prac w konkursie na projekt domu

15.05.18

Na konkurs dot. projektu domu jednorodzinnego w ramach programu Mieszkanie plus wpłynęło 90 prac - poinformowała rzecznik BGK Nieruchomości Ewa Syta. Wręczenie nagród zaplanowano na 23 maja.

articleImage: Mieszkanie plus: 90 prac w konkursie na projekt domu fot. Thinkstock

Konkurs był zorganizowany "dwutorowo". Pierwsza ścieżka - naukowa - adresowana była do uczelni technicznych, a druga - do pracowni architektonicznych. To kolejny konkurs, organizowany przez BGKN w ramach programu Mieszkanie plus - wcześniejsze dotyczyły budynków wielorodzinnych.

W konkursie dla uczelni technicznych pierwsze i drugie miejsca przypadło Wydziałowi Architektury Politechniki Warszawskiej. Trzeciego miejsca nie przyznano.

Laureatami I miejsca są Piotr Trębacz, Wiktor Gago, Jakub Pieńkowski, Dorota Ryżko oraz Joanna Ryżko.

W uzasadnieniu podano, że atutem ich pracy jest spójność i racjonalność przedstawionych rozwiązań. Zaznaczono, że układ pomieszczeń pozwala na pełne i prawidłowe wydzielenia części sypialnianej i miejsca do pracy. Podkreślono, że elastyczność układu domu umożliwia przekształcenia wewnętrznych podziałów i dostosowania go do zmiennych potrzeb.

W konkursie adresowanym do pracowni architektonicznych nie przyznano głównej nagrody. Drugie miejsce przypadło Marcinowi Kryjakowi z Biura Projektów Marcin Kryjak z Tych, a trzecie - Marcinowi Krysiakowi z Krajowej Agencji Poszanowania Energii z Warszawy.

 

"W ścieżce profesjonalnej zgłoszono 63 prace" - powiedziała Ewa Syta. Z kolei z uczelni technicznych i instytutów badawczych działających przy ośrodkach akademickich - jak dodała rzecznik BGKN - napłynęło 27 prac. W konkursie przyznano łącznie siedem wyróżnień - dwa dla projektów naukowych i pięć dla profesjonalnych.

BGKN przypomniał, że "celem konkursu było nie tylko zaprojektowanie funkcjonalnych domów przyjaznych rodzinom, ale także wypracowanie nowatorskich i inteligentnych rozwiązań budowlanych". Ideą konkursu było powstanie trwałych, energooszczędnych, estetycznych oraz szybkich w realizacji domów.

Jak wskazywał wcześniej wiceprezes BGK Nieruchomości Grzegorz Muszyński "konkurs pozwoli zaprojektować domy jednorodzinny w zabudowie szeregowej, bliźniaczej, dom wolnostojący oraz wolnostojący dom wiejski".

Celem rządowego programu Mieszkanie plus jest zwiększenie podaży mieszkań na wynajem. Trzonem rządowego programu są inwestycje realizowane przez BGK Nieruchomości.

BGKN ma w przygotowaniu ponad 25 tys. mieszkań, z czego ponad 2 tys. w budowie. Łączna wartość przygotowywanych inwestycji przekracza 3 mld zł. Obecne inwestycje realizowane są m.in. w oparciu o projekty modelowego domu wielorodzinnego, nagrodzone w ogólnopolskim konkursie architektoniczno-urbanistycznym.

W Jarocinie oddano już pierwsze lokale w ramach Mieszkania plus. BGKN realizuje ponadto inwestycje m.in. w Białej Podlaskiej, Gdyni, Katowicach, Kępnie, Kępicach. Mieszkania w Białej Podlaskiej mają zostać oddane na przełomie maja i czerwca.(PAP)

15.05.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE