Strona główna » Wiedza » Analizy i komentarze » O problemach z bliźniakami

O problemach z bliźniakami

07.05.18

Osoby zainteresowane zakupem połowy bliźniaka powinny zwrócić uwagę, czy wszystkie elementy konstrukcyjne, jak ściany czy dach, są w pełni samodzielne. Od tego zależy czy będą właścicielem samodzielnej "połówki" czy współwłaścicielem.

articleImage: O problemach z bliźniakami fot. Thinkstock

Części wspólne w zabudowie bliźniaczej mogą stanowić realny problem dla właścicieli "połówek" takiego budynku. Okazuje się, że zastosowanie wspólnych elementów konstrukcyjnych w zabudowie bliźniaczej powoduje utratę samodzielności przez poszczególne budynki i prowadzi do powstania jednego budynku.

Osoby zainteresowane zakupem połowy bliźniaka powinny więc zwrócić uwagę na to, czy wszystkie elementy konstrukcyjne, jak ściany czy dach, są w pełni samodzielne. W zabudowie bliźniaczej niedopuszczalne są bowiem części wspólne budynku. Gdy taka sytuacja ma miejsce, zmienia się kwalifikacja budynku i zamiast bliźniaka mamy do czynienia z budynkiem mieszkalnym dwulokalowym. Jakie ma to konsekwencje dla właścicieli czy użytkowników takiego obiektu? Otóż w razie przebudowy, rozbudowy czy nadbudowy takich budynków, na realizację inwestycji niezbędna będzie wtedy zgoda sąsiada, który w rzeczywistości jest współwłaścicielem budynku. Jednocześnie należy pamiętać, że to organ administracji architektoniczno-budowlanej decyduje ostatecznie o kwalifikacji budynku.

Czytaj więcej w komentarzu Martyny Sługockiej pt. Zagadnienie wspólnych dachów i ścian przy projektowaniu i udzielaniu pozwoleń na budowę - cechy zabudowy bliźniaczej" w programie LEX *
 
* Link odsyła bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu.Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE