Spółka prowadząca centrum handlowe wystąpiła o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości.


Uznała, iż z opodatkowania powinny być wyłączone drogi dojazdowe do obiektu handlowego oraz położone przy nim miejsca postoju dla klientów. Jej zdaniem tereny te należy uznać za drogi wewnętrzne, które nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

Prezydent miasta nie uwzględnił jednak korekty deklaracji podatkowej.


NSA rozpatrując skargę spółki wyjaśnił, iż tereny, przez nią wymienione mają na celu zapewnienie dojazdu do centrum handlowego oraz możliwości zaparkowania. Wobec tego pełnią jedynie funkcje służebną względem obiektu handlowego.


NSA przypomniał, z ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r. nr 9, poz. 84 z późn. zm.) wynika, iż pojęcie drogi wewnętrznej zostało powiązane z elementem funkcjonalnym, tj. ruchem drogowym i obsługą tego ruchu.


Zdaniem NSA regulacja ta nie obejmuje obiektów o innych funkcjach, w tym takich kategorii, jak parkingi oraz drogi dojazdowe do obiektu handlowego, które nie są bezpośrednio związane z ruchem drogowym i nie służą bezpośrednio zabezpieczeniu tego ruchu.

 

W związku z tym drogi dojazdowe i miejsca postojowe przed centrum handlowym nie są drogami wewnętrznymi i podlegają podatkowi od nieruchomości – uznał sąd.


Na podstawie:
Wyrok NSA z 15 kwietnia 2014 r., sygn. akt II FSK 2799/11, prawomocny