Strona główna » Wiedza » Aktualności » Podlaskie: 2,4 mln z UE na projekt samowystarczalnego energetycznie budynku

Podlaskie: 2,4 mln z UE na projekt samowystarczalnego energetycznie budynku

11.08.17

2,4 mln zł unijnego wsparcia otrzyma na opracowanie i wdrożenie samowystarczalnego energetycznie budynku mieszkalnego podlaska firma Unibep SA. W czwartek władze firmy i województwa podlaskiego podpisały umowę w tej sprawie.  

articleImage: Podlaskie: 2,4 mln z UE na projekt samowystarczalnego energetycznie budynku fot. Thinkstock

Całkowita wartość projektu, który ma być realizowany do jesieni 2019 roku, to blisko 4,5 mln zł, dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPOWP) wynosi 2,4 mln zł.

Jak mówił prezes firmy Unibep SA Leszek Gołąbiecki, podpisanie tej umowy pomoże w rozwoju działalności oddziału spółki o nazwie Unihouse, związanego z budownictwem modułowym.

W ramach projektu obejmującego prace badawczo-rozwojowe, zostaną opracowane, a następnie wdrożone do produkcji moduły, z których są budowane kilkupiętrowe budynki wielorodzinne. Moduły będą zeroenergetyczne, czyli samowystarczalne pod względem energetycznym.

Jak mówił dyrektor Unihouse Roman Jakubowski, projekt dotyczy przede wszystkim stworzenia nowych rozwiązań w zakresie izolacji i akustyki domów, a także poprawy ich parametrów cieplnych i wilgotnościowych w trakcie użytkowania budynku.

Projekt zakłada powstanie prototypu takiego budynku, który zostanie poddany różnym testom. Pozwoli to na sprawdzenie i ewentualne udoskonalenie wprowadzonych rozwiązań. "Finalnym, nadrzędnym celem tego projektu jest oczywiście włączenie budynków zeroenergetycznych do naszej oferty handlowej" - dodał Jakubowski.


Projekt otrzymał wsparcie w ramach konkursu RPOWP dotyczącego transferu wiedzy, innowacji, komercjalizacji wyników sektora badawczo-rozwojowego.

"To konkurs, w którym pomagamy firmom, w ramach badań i rozwoju, poprawiać jakość swoich produktów, szukać nowych, nowoczesnych rozwiązań, które będą znacznie lepsze i bardziej konkurencyjne, od tych, które na rynku funkcjonują" - powiedział wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno.

Dodał, że projekt Unibepu wpisuje się w strategię rozwoju województwa podlaskiego i koncepcję rozwoju regionu w oparciu o tzw. zielony przemysł. (PAP)  

11.08.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE