Członkowie Stowarzyszenia Producentów Pap (SPP) zapoznali się z artykułem profesora Politechniki Zielonogórskiej - prof. dr. hab. inż. Tadeusza Bilińskiego na temat stosowania w Rosji oficjalnie surowca budowlanego, jakim jest tam naturalnie wydobywany azbest.

Zaskoczeniem dla członków SPP była informacja, iż w Rosji azbest jest nadal legalnym, powszechnie stosowanym surowcem, w tym szczególnie w przemyśle budowlanym. Z jeszcze większym zaskoczeniem przyjęto, że wśród materiałów budowlanych, w których stosowany jest azbest, wymienione są papy bitumiczne oraz wskazany imiennie jeden z konkurentów rosyjskich, działający również na rynku polskim - czytamy w komunikacie SPP.

Stowarzyszenie informuje, że w polskich rolowanych wyrobach bitumicznych azbest, jako zabroniony w UE materiał, nie jest stosowany ani jako surowiec, ani półprodukt przez żadnego z polskich producentów.

SPP mając na względzie zarówno dobre imię, jak i bezpieczeństwo i zdrowie polskich nabywców odbyło specjalne robocze spotkanie w dniu 8 czerwca 2016 r., na którym jednomyślnie przegłosowało podjęcie wszelkich działań rozpoznawczych, mających na celu zapobieganie wprowadzaniu na rynek polski wyrobów bitumicznych z podejrzeniem zastosowania azbestu - czytamy w komunikacie.

Stowarzyszenie zapowiada, że skieruje wnioski do organów administracji publicznej, takich jak: Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, Główny Inspektor Sanitarny, Główny Inspektor Ochrony Środowiska, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta o podjęcie działań w podległych im obszarach. Równoległym krokiem będzie złożenie wniosków o wszczęcie śledztwa w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa.

Źródło: Stowarzyszenie Producentów Pap