Wymagania dotyczące map do celów projektowych, stosowanych w projekcie budowlanym zostały określone w przepisach rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz. U. z 2012 r., poz. 462 z późn. zm.) - dalej r.z.f.p.b. Zgodnie z § 8 ust. 1 r.z.f.p.b. "projekt zagospodarowania działki lub terenu powinien zawierać część opisową oraz część rysunkową sporządzoną na mapie do celów projektowych, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2010 r. Nr 193, poz. 1287)", a więc w przepisach rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

Regulacje odnośnie map do celów projektowych zawiera również rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 lutego 1995 r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie - dalej r.z.o.g.k. Zgodnie z § 4 r.z.o.g.k.:
- Ust. 1 "Projekt zagospodarowania działki lub terenu należy sporządzić na kopii aktualnej mapy zasadniczej. Dopuszcza się dwukrotne pomniejszenie lub powiększenie tej mapy".
- Ust. 2 "W razie braku mapy zasadniczej w odpowiedniej skali, projekt sporządza się na mapie jednostkowej, przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego".
- Ust. 3 "W razie budowy pojedynczych obiektów o prostej konstrukcji, usytuowanych w granicach jednej nieruchomości, dopuszcza się wykonanie mapy jednostkowej, o której mowa w ust. 2, w układzie lokalnym dla danej inwestycji. W takim wypadku punkty, na których będzie oparty pomiar, należy utrwalić znakami z trwałego materiału oraz sporządzić dla nich opisy topograficzne w nawiązaniu do istniejących trwałych szczegółów sytuacyjnych".

Ponadto przepisy tych rozporządzeń określają szczegółowo jakie dane powinna zawierać mapa o celów projektowych oraz na podstawie jakich danych opracowuje się taką mapę. Nie zawierają jednak zakazu opracowania projektu zagospodarowania działki lub terenu na mapie cyfrowej. Dlatego też należy przyjąć, że projekt zagospodarowania działki lub terenu może zostać sporządzony na mapie cyfrowej, spełniającej wymagania dla mapy do celów projektowych.
Do dokumentacji projektowej należy jednak dołączyć wydruk tej mapy, a nie jej wersję elektroniczną. Za takim stanowiskiem przemawiają następujące przepisy r.z.f.p.b.:
- § 6 ust. 1: "projekt budowlany należy sporządzić w czytelnej technice graficznej oraz oprawić w okładkę przystosowaną do formatu A4, w sposób uniemożliwiający dekompletację projektu". Z przepisu tego wynika... Ponadto stwierdzenie "w sposób uniemożliwiający dekompletację projektu" oznacza, że projekt powinien być tak oprawiony, aby nie można było usunąć z niego żadnego elementu bez uszkodzenia oprawy. Natomiast płytę zawierającą elektroniczną wersję mapy można w każdej chwili odłączyć od projektu.
- § 4 ust. 1 pkt 4: "na rysunkach wchodzących w skład projektu budowlanego należy umieścić metrykę projektu zawierającą (...) datę i podpis". W przypadku sporządzenia elektronicznej wersji projektu zagospodarowania działki lub terenu, na projekcie tym nie będzie złożonego oryginalnego podpisu projektanta.

Mając powyższe na uwadze, że dołączenie do projektu budowlanego wersji elektronicznej mapy do celów projektowych, na której opracowano projekt zagospodarowania działki lub terenu spowoduje, że projekt będzie opracowany niezgodnie z przepisami r.z.f.p.b.