Strona główna » Wiedza » Analizy i komentarze » Projekt: mieszkania będzie można budować niezgodnie z planem miejscowym

Projekt: mieszkania będzie można budować niezgodnie z planem miejscowym

21.03.18

Skierowany do konsultacji projekt specustawy mieszkaniowej przewiduje, że do inwestycji mieszkaniowej nie będzie miała zastosowania ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

articleImage: Projekt: mieszkania będzie można budować niezgodnie z planem miejscowym fot. Thinkstock

Rada Ministrów skierowała do konsultacji publicznych projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, którego autorem jest resort inwestycji i rozwoju.

Projekt ma usprawnić proces przygotowywania inwestycji w zakresie pozyskiwania dostępu do terenu, a także wzmocnić organy administracji w zapewnieniu większej skuteczności procesu wydawania decyzji. "Głównym założeniem projektowanej ustawy jest wprowadzenie regulacji umożliwiających znaczące przyspieszenie przygotowania i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących" - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Wyłączenie stosowania ustawy o planowaniu przestrzennym
Zgodnie z art. 20 projektowanej ustawy, inwestycje mieszkaniowe będą wyjęte spod wymogów ustawy o planowani i zagospodarowaniu przestrzennym. W przepisach przewidziano także, że organem prowadzącym rejestr decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej będzie wojewoda.

Przepisy te budzą wątpliwości organizacji Miasto Jest Nasze, która podkreśla, że takie rozwiązania legislacyjne spowodują chaos. "Skorzystają na tym jedynie deweloperzy, stracimy wszyscy" - podkreśla Miasto Jest Nasze na portalu społecznościowym. "Ustawy tak idącej na rękę branży deweloperskiej nie widzieliśmy jeszcze chyba od kiedy nasze stowarzyszenie istnieje" - dodaje.

Mieszkania na ternach do tego nieprzeznaczonych
Projekt przewiduje w art. 6, że w sytuacji, gdy inwestor będzie chciał zrealizować inwestycję mieszkaniową (lub inwestycję towarzyszącą) na terenie, dla którego miejscowy plan nie przewiduje takiej inwestycji, a także jeżeli planowana inwestycja jest niezgodna z ustaleniami miejscowego planu, to będzie mógł on wystąpić z wnioskiem do rady gminy. Organ ten będzie miał 60 dni na podjęcie decyzji.

Natomiast jeżeli na terenie objętym zamiarem realizacji inwestycji mieszkaniowej (lub inwestycji towarzyszącej) nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, to inwestor będzie mógł wystąpić z wnioskiem o wyrażenie zgody na jej realizację do wójta (burmistrza albo prezydenta miasta). Organ wykonawczy gminy będzie miał 60 dni na podjęcie decyzji.  

 

Dorian Lesner 21.03.18
Skomentowano 1 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

  • Krzysztof Kuropatwa 05-04-2018
    Najlepszy komentarz do projektu tej ustawy napisali autorzy scenariusza filmu. pt. Poszukiwany, poszukiwana, który miał premierę w 1973 r. - o dziwo 45 lat przed powstaniem projektu ustawy - "...to jezioro damy tutaj, a ten niech sobie w zieleni" - jak widać Panowie Bareja i Fedorowicz już wtedy wiedzieli, że ustawa o planowaniu jest zupełnie zbędna.

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE