Strona główna » Wiedza » Pytania i odpowiedzi » "Przedawnienie" samowoli budowlanej

"Przedawnienie" samowoli budowlanej

02.03.09
articleImage: fot. Thinkstock
Czy samowola budowlana ulega przedawnieniu?
Dom jednorodzinny został wybudowany w roku 1994 r.

Zgodnie z art. 103 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) samowola budowlana wykonana w 1994 r. podlega legalizacji na podstawie przepisów ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo budowlane (Dz. U. Nr 38, poz. 229 z późn. zm.). Żaden przepis tej ustawy nie przewiduje jednak instytucji "przedawnienia" samowoli budowlanej. Ustawa nakazuje przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego i jeśli istnieje możliwość - zalegalizowanie samowoli, zaś w przypadku braku możliwości legalizacji - nakazanie rozbiórki.
Instytucje zbliżoną do przedawnienia samowoli przewidywał art. 49 "nowego" Prawa budowlanego w brzmieniu obowiązującym do dnia 11 lipca 2003 r., zgodnie z którym "nie można nakazać rozbiórki, o której mowa w art. 48, jeżeli upłynęło 5 lat od dnia zakończenia budowy obiektu budowlanego lub jego części, a jego istnienie nie narusza przepisów o zagospodarowaniu przestrzennym, w szczególności ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego". Przepis ten obowiązywał jednak w sytuacji niezwykle restrykcyjnego brzmienia art. 48 wspomnianej ustawy, który nakazywał bezwzględną rozbiórkę samowoli budowlanej.

Nadmienić jednak należy, że zgodnie z art. 90 Prawa budowlanego wykonanie samowoli budowlanej jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Jako przestępstwo samowola budowlana ulega więc przedawnieniu po upływnie 5 lat od popełnienia czynu na podstawie art. 101 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553 z późn. zm.).
Reasumując, samowola jako wykonanie obiektu bez pozwolenia na budowę nie przedawnia się i podlega postępowaniu legalizacyjnemu. Natomiast jako przestępstwo ulega przedawnieniu i po 5 latach nie można ścigać sprawcy.
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 3 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

Nie znaleziono żadnych artykułów.
 • Kasia IP: 94.40.* 18-12-2014
  Witam, Mam zamiar postawić taki garaż: http://dascompany.pl/namioty-i-szklarnie/namioty-magazynowe/namiot-magazynowy-4m-x-6m-professional/ czy muszę go zgłosić? Jaka kara grozi za nie zgłoszenie?

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Krystyna Walawender IP: 74.73.* 24-05-2012
  ''Czy ta budowla podlega przedawnieniu''

  Dom zostal wybudowany murowany w latach 1958 w tym samym miejscu gdzie byl drewniany dom ale nie ma go w ksiegach wieczystych jako zabudowlana nieruchomosc nie wiem czy bylo wymagane pozwolenie na budowe bardzo prosze o konkretna odpowiedz.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • janusz Pełka IP: 31.11.* 20-02-2012
  Sasiad na działce która jest własnością Wspolnoty mieszkaniowej postawł murowane na cokole betonowym.Czy ta budowla podlego przedawnieniu?

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Zapisz się na newsletter
Polecamy na oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE