Strona główna » Wiedza » Aktualności » Przybywa obcokrajowców kupujących w Polsce mieszkania

Przybywa obcokrajowców kupujących w Polsce mieszkania

27.06.17

W 2016 roku sprzedaż mieszkań obcokrajowcom sięgnęła 6,4 tys. Nad Bałtykiem nawet 40% apartamentów kupują zagraniczni turyści. Większość obcokrajowców celuje w droższe mieszkania. Eksperci oceniają, że rynek będzie rosnąć. Spodziewają się dużych zakupów ze strony Niemców, Austriaków, Szwajcarów oraz Francuzów. 

articleImage: Przybywa obcokrajowców kupujących w Polsce mieszkania fot. Thinkstock

Według danych GUS deweloperzy w Polsce oddali w 2016 roku do użytkowania ponad 79 tys. mieszkań. Już blisko 7% kupują obcokrajowcy. Dane wskazują, że cudzoziemcy kupili w ubiegłym roku w Polsce blisko 6,4 tys. mieszkań i apartamentów. Dane MSWiA wskazują, że to o 24% więcej niż rok wcześniej. Najwięcej, ze względu na coraz większą emigrację, kupują Ukraińcy, przede wszystkim w większych miastach (łącznie blisko 64 tys. m2 powierzchni).

Dużym powodzeniem cieszą się obecnie mieszkania wakacyjne nad morzem kupowane głównie przez Niemców, Skandynawów i obywateli Wielkiej Brytanii. Jest to związane z korzystną relacją kosztów do uzyskiwanych przychodów, a także niedrogim pobytem wakacyjnym w Polsce. Wynika to również z sytuacji geopolitycznej – przyjazd do Polski jest rekomendowany jako bezpieczny przez większość ministerstw spraw zagranicznych krajów UE.

Niemcy i Brytyjczycy kupili łącznie ok. 70 tys. m2 powierzchni. W przypadku Ukraińców większy zakup mieszkań to efekt wzrostu migracji do naszego kraju przede wszystkim zarobkowej. Przedstawiciele pozostałych krajów należą zaś do tych najchętniej odwiedzających polskie wybrzeże.

W Międzyzdrojach nawet 40% osób kupujących apartamenty to cudzoziemcy, choć część z nich ma polskie korzenie lub powiązania z naszym krajem. Z danych MSWiA wynika, że najwięcej lokali mieszkalnych i użytkowych cudzoziemcy nabyli na terenie województw: mazowieckiego (blisko 294 tys. m2), małopolskiego (99,2 tys. m2) oraz dolnośląskiego (57,2 tys. m2). Największy popyt jest na mieszkania w największych aglomeracjach, prym wiedzie Warszawa i Kraków.

Źródło: Newseria, stan z 27.06.2017 r.

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE