Strona główna » Wiedza » Aktualności » Rosną ceny mieszkań: Gdańsk i Warszawa liderami wzrostów

Rosną ceny mieszkań: Gdańsk i Warszawa liderami wzrostów

04.12.17

Średnia cena m2 mieszkania na rynku wtórnym w Warszawie przekroczyła 8 tys. zł, a w Łodzi zbliżyła się do 4 tys. zł. W większości miast ceny wzrosły o 2 do 6% w skali roku, najmocniej w Warszawie i Gdańsku. To pokłosie niskich zysków z lokat przy wyższych dochodach Polaków. Jednak dalsze losy rynku zależą od skutków wymiany rządowych programów pomocowych. 

articleImage: Rosną ceny mieszkań: Gdańsk i Warszawa liderami wzrostów fot. Thinkstock

Wśród inwestorów największym powodzeniem cieszą się mieszkania dwupokojowe do 50 m2, które często sprzedają się po kilku, kilkunastu dniach ekspozycji na rynku.

Ceny warszawskich mieszkań skoczyły w ciągu 12 miesięcy o 5,5%. Mocniejszy wzrost (6,2%) odnotował jedynie Gdańsk. Drożeje także najtańsza pod względem cen Łódź. Rzadko spotyka się tam już oferty rzędu 2,5 tys. zł za 1 m2. Nawet właściciele mieszkań o najniższym standardzie podnieśli ceny. Łódzka średnia jest o 4,4% wyższa niż rok temu i wynosi już 3,95 tys. zł za 1 m2.

Tylko we Wrocławiu i Poznaniu ceny nieruchomości są niższe niż w zeszłym roku. We Wrocławiu są o 5,1% niższe niż rok temu. Średnia to 5,55 tys. zł za 1 m2, tam też kupowane są największe mieszkania spośród badanych rynków: przeciętnie mają 69 m2.

Spadek cen mieszkań w Poznaniu wyniósł w ciągu roku 3,9% (do 5,46 tys. zł za 1 m2). Tam z kolei, podobnie jak w Krakowie, nabywane są najmniejsze mieszkania: 53 m2. W pozostałych miastach ceny zazwyczaj są wyższe od cen odnotowywanych w zeszłym roku od 2,3 do 4%.

2 stycznia 2018 r. rozpocznie się ostatnia tura dopłat do zakupu mieszkań w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Według ekspertów, pieniądze wyczerpią się w ciągu kilku dni, a przewidziana kwota dopłat to 381 mln zł.

Jednocześnie na rynku pojawią się pierwsze lokale z następcy MdM, programu Mieszkanie Plus, którego głównym celem jest zwiększenie liczby tanich mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. W planach jest budowa na terenie całego kraju trzech milionów mieszkań w ciągu najbliższych 10 lat. Część inwestycji mieszkaniowych jest już w budowie, m.in. w Wałbrzychu, Gdyni, Jarocinie, Pruszkowie i Białej Podlaskiej. Jako pierwsze zostaną oddane do użytku mieszkania w Jarocinie, a nastąpić to ma wiosną 2018 r.

Źródło: Newseria, stan z 4.12.2017 r.

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE