Strona główna » Wiedza » Pytania i odpowiedzi » Rozbudowa oświetlenia ulicznego nie wymaga uzyskania decyzji

Rozbudowa oświetlenia ulicznego nie wymaga uzyskania decyzji

27.06.18

Jeżeli zamierzenie inwestora nie doprowadzi do zmiany granic pasa drogowego, to należy uznać, że jest to przebudowa, ta zaś została wyłączona spod konieczności uzyskania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę.

articleImage: Rozbudowa oświetlenia ulicznego nie wymaga uzyskania decyzji fot. Thinkstock

Pytanie:
Czy rozbudowa oświetlenia ulicznego o dwa słupy z lampą wymaga zgłoszenia czy pozwolenia na budowę?

Odpowiedź:
W ocenie opiniującego rozbudowa oświetlenia ulicznego o dwa słupy z lampą nie będzie wiązać się z koniecznością uzyskania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę.

Uzasadnienie:
W myśl art. 29 ust. 2 pkt 12 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane – dalej pr. bud. pozwolenia na budowę nie wymaga przebudowa dróg, torów i urządzeń kolejowych. Z kolei zgodnie z art. 3 pkt 7a pr. bud. przez przebudowę należy przez rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji; w przypadku dróg są dopuszczalne zmiany charakterystycznych parametrów w zakresie niewymagającym zmiany granic pasa drogowego. Inwestor zamierza wykonać roboty budowlane, które mają polegać na wyposażeniu istniejącego oświetlenia ulicznego w dwa dodatkowe słupy oświetleniowe wraz z kloszami. W ocenie opiniującego tego rodzaju zamierzenie - o ile nie doprowadzi do zmiany granic pasa drogowego - uznać należy za przebudowę, ta zaś została wyłączona spod konieczności uzyskania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 pr. bud. tego rodzaju zamierzenia należy zgłosić organowi administracji architektoniczno- budowlanej. 

Marta Mackiewicz 27.06.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE