Strona główna » Wiedza » Omówienia orzecznictwa » SA: miasto zapłaci za skutki wprowadzenia planu zagospodarowania przestrzennego

SA: miasto zapłaci za skutki wprowadzenia planu zagospodarowania przestrzennego

10.11.17

Miasto Warszawa ma zapłacić spółce Casa Bella Development Finance Europe ponad 17 mln zł za skutki wprowadzenia planu zagospodarowania przestrzennego – potwierdził Sąd Apelacyjny w Warszawie.  

articleImage: SA: miasto zapłaci za skutki wprowadzenia planu zagospodarowania przestrzennego fot. Thinkstock

Casa Bella Development Finance Europe kupiła udziały w spółce, która była właścicielem nieruchomości na Saskiej Kępie przy ulicy Zwycięzców 63. Miała wybudować tam budynek mieszkalny. Spółka uzyskała decyzje o warunkach zabudowy.

Niecały rok później, w 2006 roku Rada Miasta Stołecznego Warszawy podjęła uchwałę w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru dzielnicy Warszawy- Saskiej Kępy. Plan objął też grunty należące do spółki.

- Wejście w życie powyższego planu w znaczącym stopniu ograniczyło możliwości inwestycyjne spółki. Spowodowało także, że korzystanie z nieruchomości, której spółka był właścicielem, zgodnie z jej dotychczasowym przeznaczeniem, określonym w wydanych przez prezydenta Warszawy dla nieruchomości decyzjach, stało się niemożliwe – mówi mec. Bartosz Piechota z kancelarii prawnej Rö Radwan-Röhrenschef Petruczenko Piechota w Warszawie, która reprezentowała developera.

Ze względu na ograniczenia, spółka nie mogła realizować inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego w pierwotnym kształcie określonym decyzją o warunkach zabudowy. Plan zagospodarowania przestrzennego m.in. ograniczył dopuszczalną wysokość zabudowy do 25 metrów (spółka miała pozwolenie na 39 metrów), zwiększył się też obszar powierzchni biologicznie czynnej. Co więcej, ograniczenia możliwości zabudowy znacząco obniżyły wartość nieruchomości, powodując szkodę w majątku spółki.

Więcej >>>  

10.11.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE