Strona główna » Wiedza » Aktualności » Sejm zajmie się zmianami w przepisach dot. budownictwa mieszkaniowego

Sejm zajmie się zmianami w przepisach dot. budownictwa mieszkaniowego

19.06.17

Sejm, który we wtorek rozpoczyna trzydniowe posiedzenie, zająć ma się m.in. propozycjami zmian dot. budownictwa mieszkaniowego.

articleImage: Sejm zajmie się zmianami w przepisach dot. budownictwa mieszkaniowego Fot. Flickr/Pawel Marchewka/Źródło - Pawel Marchewka's photostream/Lic. CC by

Rządowy projekt noweli ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego wynika z założeń Narodowego Programu Mieszkaniowego.

Projektowane przepisy pozwolić mają na finansowanie budowy dodatkowych powierzchni użytkowych, które mają m.in. zaspakajać potrzeb osób starszych, chodzi np. o pomieszczenia rekreacyjne czy ambulatoryjne. Koszty związane z ich utrzymaniem mają ponosić najemcy w równych częściach.

Aby ułatwić finansowanie przedsięwzięcia realizowanego w ramach programu społecznego budownictwa czynszowego, w projekcie podwyższono z 25 do 30 proc. maksymalny poziom kwoty partycypacji najemcy w kosztach budowy lokalu mieszkalnego. Według projektodawców, rozwiązanie to powinno mieć pozytywny wpływ na utrzymanie relatywnie niskich czynszów w zasobach towarzystw budownictwa społecznego.

Projekt podwyższa też limity dochodowe uprawniające do najmu lokalu mieszkalnego, w sytuacji gdy z jego budową było związane zawarcie umowy partycypacji, przewidującej udział osoby partycypującej w kosztach przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlanego na poziomie nie niższym niż 10 proc.

Sejm ma również zająć się rządowym projektem noweli ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Projekt "eliminuje bariery w segmencie spółdzielczych praw lokatorskich. Przy podejmowaniu nowych inwestycji spółdzielnie będą mogły określić termin, po upływie którego możliwe będzie przeniesienie własności lokalu" - informował PAP w połowie maja rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa Szymon Huptyś. To spowoduje, że spółdzielnie będą mogły brać udział w programie Mieszkanie plus. (pap)

 

19.06.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE