Strona główna » Wiedza » Aktualności » Senat bez poprawek do ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym

Senat bez poprawek do ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym

17.05.18

Senackie komisje wnosiły o przyjęcie bez poprawek. Taką też uchwałę podjął Senat. Teraz ustawa zostanie przekazana prezydentowi do podpisu. 

articleImage: Senat bez poprawek do ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym fot. Thinkstock

Ustawa o Centralnym Porcie Komunikacyjnym określa zasady i warunki przygotowania, finansowania i budowy portu lotniczego w Stanisławowie koło Grodziska Mazowieckiego. Lotnisko ma powstać około 40 km od Warszawy. Ma to być jedno z największych lotnisk w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a lotnisko ma być wybudowane do końca 2027 r.

Ministerstwo infrastruktury podkreśla, że budowa jest konieczna, ponieważ warszawskie lotnisko nie może pełnić funkcji dużego portu przesiadkowego. Wskazano, że jego przepustowość jest na wyczerpaniu, a ruch lotniczy w regionie dynamicznie rośnie. Dlatego powstała obawa, że Lotnisko Chopina w następnych latach nie będzie w stanie go obsłużyć.

Ustawa została rozpatrzona na połączonym posiedzeniu senackich komisji infrastruktury oraz samorządu terytorialnego i administracji państwowej. Obecny był wiceminister infrastruktury, Mikołaj Wild, który zreferował jej założenia. Komisje przedstawiły Senatowi projekt uchwały, w którym wnosiły o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Czytaj: Ustawa o Centralnym Porcie Komunikacyjnym już w Senacie >>>

Podczas dyskusji w izbie wyżej, senatorowie zadawali pytania o to, czy rząd rozmawiał z mieszkańcami gminy Baranów, gdzie ten centralny port ma powstać. "Z tego, co słyszymy, z tego, co czytałem i słyszałem, wynika, że mieszkańcy prawdopodobnie są zdecydowanie przeciw. Czy to jest prawda?" - pytał senator Władysław Komarnicki. Sprawozdanie z posiedzenia komisji przedstawiał senator Andrzej Misiołek, który odpowiedział, że padło pytanie o to, co się stanie, jeżeli mieszkańcy jakiejś gminy wypowiedzą się w referendum przeciwko inwestycji. Senator powiedział, że rząd będzie rozmawiał z mieszkańcami i ich przekonywał. "Trzeba będzie po prostu zastosować metodę rozmowy, przekonywania, że są nie tylko jakby negatywne kwestie związane z budową, z tak dużą inwestycją, ale także pozytywne kwestie, które są związane z ewentualnym późniejszym rozwojem tego regionu, tej gminy" - odpowiadał Andrzej Misiołek, senator sprawozdawca.

Warto przypomnieć, że władze Baranowa przygotowują się do przeprowadzenia lokalnego referendum. Mieszkańcy wypowiedzą się w sprawie budowy lotniska i planowanych w związku z tą inwestycją regulacjach prawnych. Na karcie znajdą się dwa pytania. Pierwsze dotyczące lokalizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego na obszarze gminy Baranów. Natomiast w drugim mieszkańcy odpowiedzą, czy wyrażają zgodę na zaproponowane w ustawie warunki rozliczeń. Datę referendum wyznaczono na 17 czerwca 2018 r.

Senat przyjął ustawę o Centralnym Porcie Komunikacyjnym bez poprawek. Teraz zostanie przekazana prezydentowi do podpisu.  

 

Dorian Lesner 17.05.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE