Strona główna » Wiedza » Aktualności » Soboń: dopłaty do czynszów pomogą aktywnym gminom

Soboń: dopłaty do czynszów pomogą aktywnym gminom

14.06.18

Program jest kierowany bezpośrednio do najemców, ale pomoże też w rozwoju lokalnym aktywnych gmin. Nowi mieszkańcy to udział w przychodach podatkowych - stwierdził wiceminister Artur Soboń.

articleImage: Soboń: dopłaty do czynszów pomogą aktywnym gminom Źródło: www.miir.gov.pl

 Program dopłat do czynszów ma ruszyć od początku 2019 r. Resort inwestycji liczy na to, że rocznie "wejdzie" około 30 tys. nowych umów najmu. Comiesięczne dopłaty będą udzielane pod warunkiem spełnienia kryteriów dochodowych osobom, które wynajmą nowe mieszkania albo wynajmą je z opcją dojścia do własności.

"Liczba nowych inwestycji mieszkaniowych wzrasta. Wiem, że gminy są bardzo zainteresowane powstaniem nowych mieszkań, bo nowi mieszkańcy to dla gminy udział w przychodach podatkowych: podatku dochodowym i od nieruchomości. Jestem przekonany, że gminy będą poszukiwać inwestorów, z którymi mogą zawrzeć umowy związane z udzielaniem dopłat do czynszów" – powiedział wiceminister Artur Soboń z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Przyjęty przez rząd projekt ustawy o dopłatach do czynszu, zakłada, że nowe inwestycje mieszkaniowe będą mogły zostać zaoferowane osobom nieposiadającym innego mieszkania, które mają zdolność czynszową. Rozwiązanie to ma pomóc w zwiększeniu liczby dostępnych mieszkań na wynajem. Natomiast pierwszeństwo w ich dostępie ustalą uwarunkowane lokalnie kryteria wynikające z uchwały rady gminy.

Umowy najmu będą zawierane z osobami wybranymi przez gminę, posiadającymi zdolność czynszową, a więc dającymi gwarancję terminowego uiszczania opłat wynikających z umowy najmu w zakresie niepokrywanym dopłatą. (PAP/DL)

14.06.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE