W skład grupy weszli przedstawiciele resortów inwestycji i rozwoju; rodziny, pracy i polityki społecznej; finansów; kultury i dziedzictwa narodowego; środowiska; rolnictwa i rozwoju wsi. W grupie roboczej są także przedstawiciele BGK Nieruchomości oraz Rządowego Centrum Legislacji. Natomiast, w razie potrzeby, dołączą przedstawiciele Urzędu Zamówień Publicznych oraz Głównego Urzędu Statystycznego.

Jak mówił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, specustawa mieszkaniowa ma zacząć obowiązywać jeszcze w pierwszej połowie tego roku. Ma ona zdecydowanie przyspieszyć proces budowy mieszkań w Polsce i usunąć bariery biurokratyczne, ale również te bariery, które są związane z procesem przygotowawczym do budowy.

Minister wskazał, że obecnie proces uzyskiwania zezwoleń na budowę trwa ok. 5 lat. "Chcemy, aby poprzez wprowadzone zmiany w specustawie mieszkaniowej ten okres skrócił się do ok. pół roku, do roku" - dodał.

Nowe przepisy mają także przyspieszyć proces odrolnienia gruntów, nadających się pod zabudowę mieszkaniową, który obecnie trwa nawet do kilku lat i jest bardzo uciążliwy. Specustawa ma spowodować, żeby proces odrolnienia, uzyskiwania wszelkiego rodzaju dokumentów, zgód i pozwoleń trwał nie dłużej niż rok.

W zakresie odrolnienia konieczna będzie współpraca z samorządami, podobnie jak przy specustawach kolejowych, czy drogowych. Decyzje lokalizacyjne będą wydawane przez wojewodów. Ale bardzo ważna ma być także opinia samorządów. Każda decyzja odrolnienia będzie mogła być zablokowana przez Radę Miasta lub Gminy, która będzie miała na bazie tej specustawy, prawo veta.

Projektowane zmiany będą dotyczyły wszystkich podmiotów, które zajmują się budownictwem mieszkaniowym, zarówno publicznych, które są zaangażowane w program Mieszkanie plus, jak również prywatnych. (PAP)