Strona główna » Wiedza » Analizy i komentarze » Sprawdź jak ważne jest właściwe usytuowanie domu na działce

Sprawdź jak ważne jest właściwe usytuowanie domu na działce

22.03.11
Jedną z najistotniejszych decyzji, którą trzeba podjąć przed rozpoczęciem budowy domu, jest właściwe usytuowanie budynku względem stron świata. Ważne jest takie zlokalizowanie strefy dziennej domu, aby jak najdłużej cieszyć się słońcem.
articleImage: Sprawdź jak ważne jest właściwe usytuowanie domu na działce fot. Thinkstock
Najbardziej efektywne wykorzystanie naturalnej energii słonecznej uzyskamy sytuując salon i jadalnię od południa lub zachodu. Dobrego doświetlenia nie wymagają natomiast takie pomieszczenia jak klatki schodowe, pomieszczenia gospodarcze, kuchnie, łazienki i garaże, więc mogą być zlokalizowane od strony północnej lub wschodniej - radzi arch. Monika Lisowska-Łętocha z Biura Projektów ARCHON+.

Dodatkowo zamontowanie dużych okien na nasłonecznionej elewacji pozwoli wykorzystać naturalną energię słoneczną do podniesienia komfortu cieplnego w budynku. Taka lokalizacja strefy dziennej domu pozwoli również na zwiększenie efektywności energetycznej domu – w konsekwencji będzie można zaoszczędzić na ogrzewaniu domu - dodaje arch. Monika Lisowska – Łętocha z Biura Projektów ARCHON+.

Jeżeli jesteśmy na etapie wyboru działki, najkorzystniejsza jest ta z dojazdem od strony północnej. Na takiej działce wejście do domu lokalizujemy właśnie od strony północnej. Wszystkie pomieszczenia gospodarcze i kuchnia znajdą się wtedy w zacienionej części budynku, a strefa dzienna i ogród będą po stronie południowej, nasłonecznionej i odizolowanej od ulicznego hałasu. W ofercie naszego biura jest kilkaset gotowych projektów domów o różnej wielkości i stylistyce, dostosowanych do realizacji na różnych działkach, by każdy mógł optymalnie wykorzystać walory terenu na którym buduje – podkreśla arch. Monika Lisowska - Łętocha z Biura Projektów ARCHON+.

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 1 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

  • Szkiełko i Oko IP: *.*.* 02-03-2010
    W Polsce analfabetyzm był spuścizną po polityce zaborców, którzy dążyli do ograniczania szkolnictwa. W 1914 na ziemiach polskich było: 57% analfabetów w zaborze rosyjskim, 40% w Galicji i 5% w zaborze pruskim. Wg statystyk w Polsce w 1921 było 33,1% analfabetów, w 1931 - 23,1%, w 1960 - 2,7%, w 1978 - 1,2%. (wybaczcie że z Wikipedii ale nie mogłem wstrzymać śmiechuemoticon))

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE