W 2014 r. WSA w Rzeszowie skierował do TK pytanie prawne dotyczące konstytucyjności stosowanej obecnie zasady waloryzacji kwoty odszkodowania należnego za wywłaszczoną nieruchomość na podstawie wskaźnika inflacyjnego. Zdaniem Sądu pytającego art. 227 u.g.n. miał być przepisem przejściowym, tymczasem jest stosowany od 19 lat. Sam ten fakt skłania do uznania przepisu za niekonstytucyjny. Poza tym WSA sugerował, że wskaźnik inflacyjny nie powinien być stosowany do waloryzacji kwot odszkodowań za wywłaszczone nieruchomości, ponieważ zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych nie są kompatybilne ze zmianami, jakie zachodzą na rynku nieruchomości. Wskaźnik inflacyjny jest mniej korzystny dla byłych właścicieli, a tym samym jego stosowanie jest równoznaczne z naruszaniem praw konstytucyjnych w postaci słusznego odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości.

TK wyjaśnił, że zakwestionowany art. 227 u.g.n. został formalnie uchylony w 2015 r., jednak w postępowaniu sądowoadministracyjnym nadal jest swego rodzaju wzorcem oceny zgodności z prawem decyzji administracyjnych, wydanych przed zmianą stanu normatywnego. Podlega tym samym stosowaniu przez sądy administracyjne.

Po pierwsze TK zauważył, że fakt obowiązywania przez 19 lat przepisu z założenia przejściowego, nie stanowi podstawy uznania jego niekonstytucyjności. Po drugie stwierdził, że wskaźnika inflacyjnego nie sposób z góry określić jako niekorzystnego. Takie rozważania mają bowiem jedynie hipotetyczny charakter. Może bowiem zdarzyć się, że na rynku nieruchomości nastąpi spadek cen nieruchomości, a tym samym korzystne dla właścicieli będzie stosowanie właśnie wskaźnika inflacyjnego.

Mając powyższe na uwadze, TK uznał, że art. 227 u.g.n. jest zgodny z art. 2, art. 21 ust. 2 oraz art. 64 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Sygnatura akt: P 13/14

Źródło: trybunal.gov.pl, stan z 16.03.2017 r.

Serwis Budowlany
Artykuł pochodzi z programu Serwis Budowlany
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami