Strona główna » Wiedza » Aktualności » Ulga mieszkaniowa. Sprzedaż mieszkania możliwa bez podatku

Ulga mieszkaniowa. Sprzedaż mieszkania możliwa bez podatku

12.02.18

Jeżeli pieniądze ze sprzedaży nieruchomości w ciągu dwóch lat zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe, nie będzie trzeba zapłacić podatku dochodowego.

articleImage: Ulga mieszkaniowa. Sprzedaż mieszkania możliwa bez podatku fot. Thinkstock

Reguła ta od lat budzi liczne wątpliwości. Na szczególną uwagę zasługuje kwestia odpowiedniego udokumentowania przeznaczenia przychodu na cele mieszkaniowe oraz moment nabycia nowej nieruchomości.
 

Zwolnienie z PIT dochodu ze sprzedaży mieszkania
Jak podkreśla Elżbieta Golińska, aplikantka radcowska, Kancelaria BSO Prawo & Podatki, zgodnie ze stanowiskiem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, zawartym w interpretacji indywidualnej z 9.01.2018 r. (nr 0115-KDIT2-1.4011.336.2017.2.MN), istotne jest zarówno wydatkowanie środków, jak i zawarcie aktu notarialnego przenoszącego własność, sporządzonego nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Umowa przedwstępna czy deweloperska nie spełniają w ocenie tego organu wymaganych kryteriów, jako że nie przenoszą one własności nieruchomości. Ekspertka zwraca jednak uwagę, że takiego podejścia fiskusa nie zaakceptował natomiast skład orzekający Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, który wskazał, że ustawodawca wymaga wyłącznie celowości działania podatnika dla spełniania przesłanek warunkujących zastosowanie zwolnienia. Nie jest konieczne natomiast, by podatnik nabył określone prawo we wskazanym w tym przepisie terminie. W związku z powyższym, zdaniem WSA nie budzi wątpliwości, że okoliczność zawarcia umowy deweloperskiej i fakt uiszczenia określonej w niej kwoty jest działaniem podatnika równoznacznym z poniesieniem wydatków na własne cele mieszkaniowe (wyrok z 29.06.2016 r., sygn. akt I SA/Gd 514/16).

Przejdź do pełnej treści artykułu >>

 

Opodatkowanie nieruchomości Radosław Piekarz Opodatkowanie nieruchomości >>

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE