Strona główna » Wiedza » Aktualności » Ustawa podpisana - budownictwo w trzech resortach

Ustawa podpisana - budownictwo w trzech resortach

14.02.18

Premier będzie nadzorował politykę mieszkaniową państwa, w tym program Mieszkanie plus, a za estetykę przestrzeni publicznej będzie odpowiadał minister kultury i dziedzictwa narodowego. Natomiast dział "budownictwo" znalazł się w ministertswie inwestycji i rozwoju.

articleImage: Ustawa podpisana - budownictwo w trzech resortach Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Taką zmianę zakłada podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w poniedziałek nowela ustawy o działach administracji rządowej.

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta RP, nowela stanowi, że "sprawy dotyczące udziału w kształtowaniu estetyki przestrzeni publicznej w zakresie architektury, urbanistyki i planowania przestrzennego zostaną objęte zakresem działu kultura i ochrona dziedzictwa narodowego". - Pozwoli to na intensyfikację działań w obszarze dbałości o estetykę przestrzeni publicznej, jako elementu polityki kulturalnej państwa, oraz będzie stanowić jeden z elementów szerszego celu, jakim jest ochrona krajobrazu - czytamy w informacji Kancelarii Prezydenta RP.

Dotychczas estetyka przestrzeni publicznej nie była wymieniona w ustawie, co powodowało niejasność odnośnie kompetencji ministrów w tym obszarze.

Nowa ustawa przyznaje premierowi sprawy koordynacji polityki mieszkaniowej państwa oraz kontroli jej realizacji, upoważniając go jednocześnie do modyfikowania budżetu w zakresie niezbędnym do jej wykonania.

Ustawa wejdzie w życie po upływie siedmiu dni od dnia ogłoszenia.

Niezależnie od tych zmian, w ogłoszonym 23 stycznia br. rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów znalazło się stwierdzenie, że minister inwestycji i rozwoju będzie odpowiedzialny za budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo, a także za rozwój regionalny.

Prawo budowlane. Komentarz>>

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE