Pytanie:
Czy lokalizacja wymienionych w art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane budynków stacji transformatorowych i kontenerowych stacji transformatorowych (zgodnie z orzecznictwem - budowli) podlega tym samym przepisom?
Czy możliwa jest lokalizacja tych stacji poza nieprzekraczalną linią zabudowy, jeżeli plan miejscowy nie mówi o żadnych wyjątkach?
Czy odległości od granic działki sąsiedniej muszą być zgodne z § 12 r.w.t.?

Odpowiedź:
Do sytuowania stacji transformatorowej nie znajdują zastosowania odległości określone w § 12 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - dalej r.w.t. Usytuowanie takiej stacji nie może jednak wykraczać poza nieprzekraczalną linię zabudowy.

Uzasadnienie:
Zgodnie z § 2 ust. 1 r.w.t. "przepisy rozporządzenia stosuje się przy projektowaniu, budowie i przebudowie oraz przy zmianie sposobu użytkowania budynków oraz budowli nadziemnych i podziemnych spełniających funkcje użytkowe budynków, a także do związanych z nimi urządzeń budowlanych".

W celu stwierdzenia, czy do stacji transformatorowych stosuje się odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną, określone w § 12 r.w.t. należy więc stwierdzić, czy stacja taka spełnia funkcję użytkową budynku. Otóż w wyroku z dnia 28 listopada 2006 r. sygn. akt II FSK 1403/05 Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, m.in. "jeżeli dany budynek faktycznie wykracza poza ustawowo określone elementy, bo wypełniono go urządzeniami energetycznymi kubaturowo zajmującymi jego przestrzeń w znacznym stopniu, to wówczas przestaje być budynkiem w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Budynek taki staje się obiektem budowlanym funkcjonalnie tworzącym całość gospodarczą, ze wszystkimi cechami budowli. W tym właśnie znaczeniu omawiany obiekt budowlany stacji transformatorowej jest budowlą w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości od jej wartości".

Popierając słuszność tej tezy należy uznać, że stacja transformatorowa nie tylko nie stanowi budynku, lecz nie pełni również funkcji użytkowej budynku. Dlatego też nie ma obowiązku stosowania do niej § 12 r.w.t.
Natomiast w zakresie nieprzekraczalnej linii zabudowy należy stwierdzić, że pojęcie to nie zostało zdefiniowane w przepisach. Jednak z samego potocznego znaczenia słowa "nieprzekraczalna" wynika, że jest to linia, której nie można przekroczyć. Tak też stwierdził WSA w Gorzowie Wielkopolskim, który w wyroku z dnia 28 stycznia 2015 r. sygn. akt II SA/Go 895/14 stwierdził m.in., że "przy pomocy wskazanego parametru w planie miejscowym określa się granicę, której zabudowa nie może przekroczyć (linia zabudowy nieprzekraczalna)".

Reasumując należy stwierdzić, że do sytuowania stacji transformatorowej nie znajdują zastosowania odległości określone w § 12 r.w.t. Usytuowanie takiej stacji nie może jednak wykraczać poza nieprzekraczalną linię zabudowy.