Strona główna » Wiedza » Analizy i komentarze » Uwłaszczenie użytkowania będzie automatyczne

Uwłaszczenie użytkowania będzie automatyczne

06.07.18


Przekształcenie użytkowania wieczystego we współwłasność gruntu stanie się z automatu, z mocy proponowanej ustawy. Nie będzie żadnej konieczności cokolwiek zgłaszać czy wnioskować o takie przekształcenie. Po prostu stanie się to z automatu - mówił w piątek wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

articleImage: Uwłaszczenie użytkowania będzie automatyczne Źródło: www.miir.gov.pl

Jak powiedział w Polskim Radiu 24, każdy otrzyma od starosty, burmistrza czy prezydenta zaświadczenie o o takim przekształcaniu.

Projekt ustawy, którym zajmuje się obecnie Sejm przewiduje, że od 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi i wielolokalowymi zostanie przekształcone w prawo współwłasności gruntu na rzecz właścicieli domów i lokali położonych na takich gruntach.

Osoby, które staną się z mocy prawa właścicielami gruntów, będą zobowiązane do uiszczania należności za nabycie prawa własności w formie opłat rocznych, przez okres 20 lat. Wysokość opłat za przekształcenie zostanie ustalona według stanu na 1 stycznia 2019 roku. Samorządy będą mogły waloryzować te opłaty - już z tytułu własności - ale tylko przy zastosowaniu wskaźników ogłaszanych przez GUS.

Osobom, które będą chciały uregulować opłaty wcześniej niż w ciągu 20 lat, zostaną zaproponowane bonifikaty. Na gruntach Skarbu Państwa bonifikaty określa projekt ustawy. Dla tych, którzy postanowią zapłacić całą 20-letnią sumę jednorazowo w pierwszym roku, bonifikata będzie wynosiła 60 proc., a w kolejnych latach będzie obniżana o 10 proc. Taka bonifikata na gruntach samorządowych w użytkowaniu wieczystym będzie ustalana przez radę gminy lub powiatu.
 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE