Strona główna » Wiedza » Aktualności » W 2019 r. uwłaszczy się 2,5 mln użytkowników wieczystych

W 2019 r. uwłaszczy się 2,5 mln użytkowników wieczystych

05.07.18

Jeśli ktoś płaci teraz 60 zł rocznie za użytkowanie wieczyste, to opłata za przekształcenie go we własność  wyniesie 1200 zł – mówił Artur Soboń, wiceminister rozwoju podczas pierwszego czytania w Sejmie tzw. ustawy przekształceniowej.

articleImage: W 2019 r. uwłaszczy się 2,5 mln użytkowników wieczystych fot. Thinkstock

W czwartek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów (druk nr 2673). Artur Soboń, wiceminister rozwoju i infrastruktury, zapewniał, że dzięki niej od 2019 r. obywatele nie będą wnosić opłat jako użytkownicy wieczyści tylko właściciele, nie będzie już skokowych podwyżek, sporządzania operatów szacunkowych. Wiceminister Soboń wyliczył, że dla osoby, która obecnie płaci 60 zł rocznie za użytkowanie wieczyste, oplata przekształceniowa wyniesie 1200 zł. Dodał, że gdyby mogła ona  skorzystać z ustawy z 2005 r. *, to koszt ten wyniósłby 1400 zł. Potwierdzenie przekształcenia z urzędu będzie w formie zaświadczenie, nie będzie trzeba płacić za wpis do księgi wieczystej  Soboń dodał też, że dodatkowo będzie można skorzystać z bonifikat.

Dobra zmiana w samorządach

Małgorzata Chmiel, posłanka PO, zauważyła jednak, że ustawowo prawo do bonifikaty mają tylko osoby, które użytkują nieruchomość należącą do Skarbu Państwa. Tymczasem nowe przepisy obejmują 6 proc. gruntów SP i aż 44 proc. tych samorządowych. – A część samorządów nie będzie zainteresowana bonifikatami – mówiła posłanka Chmiel. I dodała, że w efekcie będzie dwóch sąsiadów, i jeden skorzysta z bonifikaty, a drugi nie. I zapytała, czy rząd przewiduje rekompensaty dla samorządów, które zdecydują się wprowadzić bonifikaty.

Artur Soboń odpowiedział na to, że zachętą jest zadowolenie obywateli. – Chcemy pokazać, że dobra władza, ma dobry wpływ na życie każdej rodziny – podkreślił Soboń.Prawo nieruchomości. Zbiór przepisów >>

 

Opłata przez 20 lat

Osoby, które 1 stycznia 2019 r. staną się z mocy prawa właścicielami gruntów, będą zobowiązane do uiszczania przez 20 lat tzw. opłaty przekształceniowej.  Jej wysokość będzie odpowiadała wysokości opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste, obowiązującej 1 stycznia 2018 r. Ta będzie mogła być jednak waloryzowana co 3 lata przy zastosowaniu wskaźników ogłaszanych przez Prezesa GUS. Dotychczasowi właściciele - przede wszystkim samorządy, ale także Skarb Państwa - będą mogli udzielać bonifikat od opłat rocznych. Z tym, że samorządy zdecyduja o tym w drodze uchwałe. W odniesieniu do gruntów państwowych projekt przewiduje bonifikatę w wysokości 60 proc., w przypadku gdy płatność jednorazowa zostanie wniesiona w pierwszym roku od przekształcenia. W kolejnych 5 latach wysokość bonifikaty będzie malała o 10 punktów procentowych z każdym rokiem. Będzie też możliwość wniesienia wszystkich 20 opłat przekształceniowych jednorazowo „z góry”. W takim przypadku też będzie można starać się o bonifikatę. Posłanka chmiel zauważyła, że najwyższa zniżka będzie w roku wyborczym - 2019. I dzięki niej tez do budżetu pąństwa mogą wpłynąć nawet 7 mld zł.

Tyle, że projekt wyłącza z przekształcenia nieruchomości oddane w użytkowanie wieczyste na podstawi ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

Teraz projektem zajmie się komisja sejmowa.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

* Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu.
 

Jolanta Ojczyk 05.07.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE