Pełna treść komentarza dostępna jest w  programie Serwis Budowlany>>

Artykuł 4 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) – dalej u.s.m. poświęcony jest obowiązkom członka spółdzielni mieszkaniowej, który dysponuje spółdzielczym prawem do lokalu (lokatorskim lub własnościowym), i dotyczy obowiązków związanych z posiadaniem tego prawa.

Eksploatacja i utrzymanie nieruchomości

Zgodnie z art. 4 ust. 1 u.s.m., członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu. Obowiązki członków dysponujących lokatorskimi i własnościowymi prawami do lokali są w tym przypadku takie same. Należy przyjąć, że w skład kosztów eksploatacji i utrzymania nieruchomości wchodzą wszystkie koszty dostaw towarów i usług dostarczanych do nieruchomości (dostawy wody, energii, odbioru ścieków, oczyszczania itp.), koszty robót budowlanych, koszty bieżącej konserwacji, napraw i remontów bieżących (wraz z kosztami odpowiedniej dokumentacji i kosztami administracyjnymi, opłatami lub podatkami), koszty utrzymania i konserwacji instalacji i urządzeń technicznych położonych w obrębie nieruchomości, zieleni i urządzeń małej architektury, konserwacji i oczyszczania dróg, placów i chodników, podatek od nieruchomości, opłaty za wieczyste użytkowanie gruntów oraz koszty zarządzania nieruchomością (które nie są tożsame ze wszystkimi kosztami funkcjonowania administracji spółdzielni) – por. Ewa Bończak – Kucharczyk, Komentarz do art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, stan prawny: 30 września 2012 r.

Obowiązek ponoszenia przez członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, tzw. opłat eksploatacyjnych polega przede wszystkim na uczestniczeniu przez te osoby w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni. Wysokość tych opłat powinna być tak skalkulowana, aby zachowana była równowaga między kosztami i przychodami, natomiast w razie powstania różnicy, powinna ona być skorygowana przez spółdzielnię przy ustalaniu opłat eksploatacyjnych w tym samym, a najpóźniej w następnym roku obrachunkowym. Poza tym przewidziany w art. 4 ust. 1 u.s.m. obowiązek ponoszenia przez członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, opłat eksploatacyjnych polega na uczestniczeniu przez te osoby w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów – por. wyrok SN z dnia 23 sierpnia 2012 r. sygn. II CNP 17/12, LEX nr 1231468. Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 11 lipca 2007 r. sygn. I SA/Sz 107/07, LEX nr 277645, koszty, jakie spółdzielnia mieszkaniowa ponosi z tytułu eksploatacji wewnętrznej sieci oraz nabycia usług internetowych od dostawcy zewnętrznego, nie mogą być zaliczane do wydatków, o których mowa w art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 u.s.m, albowiem wydatki te nie są ponoszone dla realizacji celu spółdzielni mieszkaniowej, jakim jest w świetle art. 1 u.s.m. zaspakajanie potrzeb mieszkaniowych wszystkich członków spółdzielni mieszkaniowej i ich rodzin, i to poprzez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, także lokali o innym przeznaczeniu.



Zauważyć należy, iż art. 4 u.s.m. w obecnym brzmieniu nie wyłącza już działania art. 19 § 2 ustawy z 1982 r. – Prawo spółdzielcze, co oznacza, że obecnie członkowie uczestniczą w pokrywaniu strat spółdzielni do wysokości zadeklarowanych udziałów – por. wyrok SN z dnia 9 maja 2012 r. sygn. V CSK 234/11, LEX nr 1232629.
(...)

Pełna treść komentarza dostępna jest w programie Serwis Budowlany>>