Strona główna » Wiedza » Omówienia orzecznictwa » WSA: dane z ewidencji budynków są podstawą wymiaru podatku od nieruchomości

WSA: dane z ewidencji budynków są podstawą wymiaru podatku od nieruchomości

12.06.17

Co do zasady o sposobie kwalifikacji budynku, dla celów podatkowych w podatku od nieruchomości, decyduje nie tyle sposób rzeczywistego wykorzystania budynku, ile jego przeznaczenie wskazane w ewidencji budynków – wyjaśnił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.  

articleImage: WSA: dane z ewidencji budynków są podstawą wymiaru podatku od nieruchomości fot. Thinkstock

Wójt gminy ustalił właścicielom domku letniskowego wymiar podatku od nieruchomości.

Podatnicy zakwestionowali wysokość podatku i fakt opodatkowania budynku jako "budynku rekreacyjnego/letniskowego" zamiast jako "budynku mieszkalnego".

Tłumaczyli m.in., że opodatkowany budynek stanowi centrum życiowe rodziny, która jest tam zameldowana i przebywa z zamiarem stałego zamieszkiwania.

WSA zwrócił uwagę, że stawki podatku od nieruchomości w przypadku budynków są zróżnicowane - w zależności od funkcji opodatkowanego budynku. Funkcja budynku ma zatem wpływ na wysokość podatku. W ewidencji gruntów i budynków wskazywane są przeznaczenie budynku i jego funkcje użytkowe.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

Dane zawarte w ewidencji mają walor dokumentu urzędowego. W związku z tym organ podatkowy nie ma podstaw do pomijania tych danych w postępowaniu podatkowym.

Zatem co do zasady o sposobie kwalifikacji budynku, dla celów podatkowych w podatku od nieruchomości, decyduje nie tyle sposób rzeczywistego wykorzystania budynku, ile jego funkcja wskazana w ewidencji budynków – uznał sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Gdańsku z 31 stycznia 2017 r., sygn. akt I SA/Gd 1262/16, nieprawomocny  

Anna Dudrewicz 12.06.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE